Strona:Pisma zbiorowe Józefa Piłsudskiego T04.djvu/13

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru[1], jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię.





ODEZWA NA WKROCZENIE WOJSK POLSKICH DO KRÓLESTWA KONGRESOWEGO
Odezwa Józefa Piłsudskiego na wkroczenie oddziałów wojsk polskich do Królestwa Kongresowego wydana została w dn. 12. VIII. 1914 r. i opublikowana w Krakowie jako druk ulotny z datą 10. VIII. Ponad tekstem, podpisanym przez Komendanta Głównego Wojsk Polskich, znajduje się na powyższym druku odezwa Rządu Narodowego, ponadto odezwa Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. Tekst odezwy Rządu Narodowego brzmiał:
«Polacy! W Warszawie utworzył się Rząd Narodowy[2]. Obowiązkiem wszystkich Polaków jest skupić się solidarnie pod jego władzą. Komendantem polskich sił wojskowych mianowany został obywatel Józef Piłsudski, którego rozporządzeniom wszyscy ulegać winni.
Warszawa, 3 sierpnia 1914.Rząd Narodowy».
Tekst odezwy napisał Leon Wasilewski.

Wybiła godzina rozstrzygająca! Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę

  1. Kompania «Kadrowa» przekroczyła granicę o świcie dn. 6 sierpnia.
  2. Decyzja powstania Rządu Narodowego w Warszawie, do którego utworzenia nie doszło, polegała na zamiarze uniezależnienia się od stronnictw politycznych galicyjskich i przeniesienia ośrodka politycznego do Królestwa Kongresowego, co umożliwiałoby jednoczesne uniezależnienie się od Austrii.