Strona:Paweł Spandowski - Z praktyki spółek wielkopolskich.pdf/56

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

łu. Zastępowania bowiem członków na walnem zebraniu przez pełnomocników prawo spółkowe nie dopuszcza. Tem się n. p. walne zebranie spółki różni znacznie od walnego zebrania towarzystwa akcyjnego.
Ponieważ więc walne zebranie w spółce prawie nigdy nie jest reprezentacyą ogółu członków, dlatego też w spółkach wielkopolskich dążono zawsze do tego, by walnemu zebraniu pozostawić tylko te czynności i prawa, których mu dla przepisów prawnych odjąć nie można, a wszystko inne przelewać na zarząd i radę nadzorczą. Wskutek tego walne zebrania nie rozstrzygają o wyborze członków zarządu, o przynależeniu do organizacyi związkowej, o warunkach, na których przyjmuje się kapitały i udziela pożyczek. Walnemu zebraniu nadaje się raczej charakter przeważnie informacyjny. Członkowie mają na walnem zebraniu mieć możliwość dowiedzenia się, jakie jest położenie spółki, a na podstawie tych informacyi mogą zadecydować, czy osoby, kierujące spółką, mają pozostać nadal w urzędzie lub nie. Jeżeli walnemu zebraniu wydaje się, że interesów nie prowadzi się należycie, może dotychczasową radę nadzorczą złożyć z urzędu i wybrać nową. Pozatem jednak innych możności wpływania na bieg interesów spółki ma walne zebranie niewiele.
Z wyżej wymienionych przyczyn nie przywiązuje się do walnego zebrania zbyt wielkiej wagi, a nadaje mu charakter przeważnie informacyjny, — ale prosta uczciwość wobec członków, odpowiadających za spółkę przeważnie całym majątkiem, każe poinformować ich o stanie interesów jak najdokładniej. Informacye te, otrzymuje walne zebranie z trzech źródeł: od zarządu, od rady nadzorczej i od rewizora związkowego. Według przepisów prawa spółkowego ma zarząd obowiązek, zdać na walnem zebraniu sprawozdanie roczne. Ten sam