Strona:Paweł Spandowski - Z praktyki spółek wielkopolskich.pdf/35

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wych 36 milionów marek, więc jedną dziesiątą tylko. Ponadto jeszcze znaczna część kapitałów obrotowych zapożyczona jest od spółek kredytowych. Spółki kredytowe więc tworzą nietylko najważniejszy i największy odłam organizacyi spółkowej, ale ponadto są podwaliną na której inne rodzaje spółek się opierają. Nie jest to rozwój przypadkowy, lecz celowy. W organizacyi wielkopolskiej nie zakładano spółki niekredytowej nigdy w takiej miejscowości, w którejby już nie istniał poważniejszy bank ludowy.
Wielkopolskie spółki kredytowe, jako najstarsze i najpoważniejsze, doszły też w rozwoju swym najdalej i tworzą dziś latorośle zupełnie już dojrzałe. Przeszło pół wieku pracy i doświadczeń wypróbowało doskonale zasady i sposoby pracy tych spółek. Podczas gdy u innych spółek wszystko jeszcze jest w pewnym stanie przeobrażania się i tworzenia się, fermenty u spółek kredytowych już wyszumiały i cała materya się wyklarowała. Z tych względów przy tym rodzaju spółek najdłużej zamierzam się zatrzymać i Panom poszczególne sprawy przedstawić dokładniej, gdyż tu możemy się już poszczycić pewnym dorobkiem i pewnym zasobem doświadczenia.
Przyjrzyjmy się najprzód ludziom, którzy spółkę tworzą i nią kierują. — Spółka opiera się na swych członkach i ich odpowiedzialności. Niemiecka ustawa o spółkach wymaga, by każdy, który korzysta z spółki kredytowej był jej członkiem. A ponieważ zadaniem spółki kredytowej jest udzielanie kredytu, więc każdy, który chce zaciągnąć pożyczkę w spółce, wprzód zostać musi jej czlonkiem. Nie potrzebuje natomiast członkiem być ten, który tylko składa w spółce pieniądze na procent. Ustawa wychodzi z tego założenia, że deponent składając w spółce pieniądze, nie sobie lecz raczej spółce wyświadcza przysługę, nie on z spółki, lecz spółka