Strona:PL Stanisław Ignacy Witkiewicz-Szkice estetyczne.djvu/101

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

musimy uznać za nie podlegające dalszej definicyi, implikuje pojęcie wielości. Dalej implikuje pojęcia: Istnienia Poszczególnego, jednej, dwoistej nieskończonej Formy swojej, której stronami dwoistości są: Czas i Przestrzeń i t. d. i t. d.[1].
Prawdy fizyczne nie są absolutne, ale możliwość prawd fizycznych wogóle jest prawdą absolutną. Każda poszczególna nauka ma swoje pojęcia zasadnicze, podstawowe, które mogą zmieniać w pewnych granicach swoje znaczenie, ale które au fond des fonds są zawsze te same; każda nauka ma również swoje prawdy, opierające się o prawdy wieczne, absolutne. Weźmy na przykład pojęcia: siły i drobnych hipotetycznych rozciągłości w fizyce. Siła i atom zmieniły się w energję i elektron, ale istota ich pozostała ta sama.

Sądzimy, że Estetyka, która dotąd przeważnie była stekiem baliwernów, ma także takie zasadnicze pojęcia, które wszelką teoryę Sztuki obowiązywać muszą. Oczywiście daleko więcej niż w innych naukach jesteśmy tu zdani na pastwę dowolności w wyborze tych pojęć podstawowych.

  1. Rozwinięcie tych implikacyi i wszystkich wynikających z nich pojęć i twierdzeń znajdzie miejsce, wraz z teoryą pojęć, w pracy naszej p. t. „Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie Istnienia“. Pojęcia implikacji używamy nie różniczkując go, jako ekwiwalentnego pojęciu: „pociągania czegoś przez coś“.