Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/032

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.


Odroczenie wymaga zgody Sejmu, jeżeli ma być w ciągu tej samej Sesji powtórzone lub jeżeli przerwa ma trwać dłużej niż trzydzieści dni.
Sesja trwa od dnia zebrania się Sejmu aż do dnia zamknięcia go przez Króla.
Art. 10. Król może rozwiązać Izbę Poselską i obieralną część Senatu razem lub oddzielnie, poczem winien zarządzić, aby wybory odbyły się w ciągu 90 dni po rozwiązaniu i aby Sejm w nowym składzie zebrał się w ciągu dalszych dni 10-ciu.
Rozwiązanie Izby Poselskiej lub obieralnej części Senatu sprowadza koniec sesji sejmowej.
Art. 11. Król sprawuje władzę wykonawczą przez odpowiedzialnych ministrów.
Art. 12. Król mianuje i odwołuje ministrów oraz obsadza na ich wniosek urzędy państwowe, wyjąwszy wypadki przewidziane w ustawach.
Art. 13. Król jest naczelnym wodzem sił zbrojnych.
Art. 14. Król nadaje tytuły, ordery i inne odznaczenia.
Do tytułów rodowych nie mogą być przywiązane żadne przywileje.
Obywatele polscy mogą przyjmować tytuły, ordery i inne odznaczenia od obcych monarchów i rządów tylko za zezwoleniem Królewskiem.
Art. 15. Prawo bicia monety ma być wykonywane w imieniu Królewskiem według przepisów oddzielnej ustawy.
Art. 16. Król władny jest prawem łaski darować lub złagodzić karę, przez sąd karny prawomocnie orzeczoną, oraz znieść skutki prawne tej kary. Wszelako minister, skazany przez Trybunał Stanu za pogwałcenie Konstytucji lub innej ustawy, może być ułaskawiony tylko na wniosek tej Izby Sejmowej, która go postawiła w stan oskarżenia.
Król władny jest również umorzyć sądowe postępowanie karne, ale tylko w wypadkach, w których to przewidują ustawy.
Art. 17. Król jest przedstawicielem państwa w stosunkach międzynarodowych, wypowiada za uprzednią zgodą Rady Ministrów wojnę, zawiera umowy z innemi państwami. Wszelako umowy handlowe i celne oraz umowy, które trwale obciążają pod względem finansowym państwo w całości lub w części, albo zawierają przepisy prawne dla obywateli, albo sprowadzają zmianę granic państwa, wymagają uprzedniej zgody Sejmu.
Art. 18. Król otrzymuje dla siebie, rodziny i dworu uposażenie,