Strona:PL Eustachy Iwanowski-Pielgrzymka do Ziemi Świętej odbyta w roku 1863.djvu/492

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

O Kairze pielgrzymi nasi piszą, sławiąc jego ludność i bogactwa. „Niezliczoną jest liczba w nim meczetów marmurowych (są ich słowa), minaretów, to jest wież, z których na modlitwę zwołują, jak u nas dzwonnice, które w czasie postów lub przed wielką uroczystością oświécają Mahometanie. Umiérający zapisy znaczne czynią na światło w minaretach. Niezliczona ilość lamp w nich goreje, co czyni widok zachwycający.“
Domy w Kairze z cegły i gliny, zewnętrznie liche, wewnątrz najozdobniejsze. Kair w XV wieku mianowano jedném z najludniejszych miast świata całego. Ludzi, którzy domów swoich nie mieli i nocowali na ulicach, było więcéj jak całej ludności w Wenecyi; żydów 15.000. Zamek sułtański był większym od miasta Frankfurtu. Mahometanie mianowali Kair nową Niniwą; wielu nawet sądziło, że to starożytna Niniwa. Pałaców wśród ogrodów bardzo było wiele czarujących.
Od czasów najstarożytniejszych Egipt naukami słynął. Pitagores i Plato uciążliwą wówczas odbywali podróż, aby mogli widziéć, słyszéć mędrców egipskich. Apolonijusz, którego Pitagorejczykowie mędrcem zowią, cały Wschód zwiédziwszy, przybył do Egiptu, aby oglądać złoty stół na piasku, w kościele słońca chowany.
Pielgrzymi niemieccy w XV wieku zastali wiele kościołów chrześcijańskich wschodnich, w których były złożone ciała świętych Pańskich, ale ich nie wymieniają, oprócz jednego, który zowią de Fide św. Pauli, postawionego na miejscu, w którém N. M. Panna przez siedm lat mieszkała.
Andrzéj Wargocki, tłumacząc z niemieckiego Pielgrzymkę arabską, dołączył ustępy z Pielgrzymki O. Gabryela, Bernardyna Polaka, który o Egipcie, o jego podbiciu zupełném przez cesarza tureckiego Selima, tak mówi:
„Gdym roku Pańskiego 1516 w klasztorze jerozolimskim mieszkał, wyruszył się cesarz turecki Selim I z 300.000 ludzi zbrojnych przeciwko sułtanowi egipskiemu, który go