Strona:PL Edward Nowakowski-O cudownym obrazie Matki Bożej w kościele oo. karmelitów w Białyniczach.pdf/73

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tylko różnicą, że gdy w Białynickim głowę Matki Boskiej okrywa welon, w tym co w Nowym Sączu, niema welonu i włosy Matki Boskiej rozpuszczone.
W tych obrazach wizerunki Matki Bożej w pół osoby jak w Białyniczach, w niektórych innych także podobnych do obrazu Białynickiego Matka Boża jest w całej postaci jak u Dominikanek w Krakowie na Gródku (tu Matka Boża rękę prawą, w której trzyma berło, ma cokolwiek w bok odchyloną), i w Kalwaryi Zebrzydowskiej (drugi) (tu Matka Boża trzyma berło przy sobie), i siedząca w Kalwaryi Pasławskiej (tu Matka Boża ma włosy rozpuszczone, jak w Nowym Sączu.
Za granicą są także niektóre podobne:
1) Obraz zwany we Włoszech Madonna di Geruzalemme podobny i różni się tem, że Pan Jezus trzyma globus w prawym ręku a w lewym berło; Matka Boża trzyma także berło w prawym ręku i welon spadający z głowy sfałdowany.
2) W Einsiedeln, w Szwajcaryi zupełnie podobny, tylko że tu Matka Boska stojąca.
3) W Wiedniu u Augustyanów, stojąca.
4) W Wiedniu — zupełnie podobny (pół osoby) — im dem Fürstlichen Stifft der Himmelpforten in Wien.
5) W Wiedniu, także jako: Insignia Monasteris B. V. M. vulgo scotorum Viennae.
6) W Marienbild zu Lometz.
7) W Dubu w Czechach, zupełnie podobny; tu Matka Boska w pół osoby. I w wielu innych miejscach. ob. Gumpenberg Atl. Mar.
W Rosyi jest jeden (tylko) nieco podobny obraz, zwany Cesarski Цесарски (ob. wydawnictwo obrazów Matki Boskiej w Rosyi Wasyljewa w Moskwie).
NB. Berło w ręku Matki Bożej tylko w późniejszych jest obrazach, lecz globus w ręku Pana Jezusa jest w bardzo dawnych obrazach w Rzymie, jako to: 1) Cosmedin 2) Liberatrice. 3 W kościele Minerwy u Dominikanów — Różańcowy.
Zupełnie podobny do Białynickiego rysują i wydają obrazki z podpisem „Sedes Sapientiae“ z tą różnicą, że tu Matka Boża siedząca i depcze Drakona.