Strona:Opis powiatu jasielskiego.pdf/584

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dzierżawców Krajowic, którzy oraz byli burgrabiami zamku[1]. Powszechne jest mniemanie, że Golesz ucierpiał wiele wskutek najazdu na Polskę Rakoczego, który go zdobył i spalił i że od tego czasu zamek nieodbudowany więcej, zamieniać się począł w ruinę. Dowodu na to nie udało mi się znaleść, mimo skrzętnego poszukiwania. Akta miejskie Kołaczyc wspominają jako burgrabiów i starostów zamku Golesza w r. 1600 Jana Brzechwę, w r. 1614 Mikołaja Gaszyńskiego. Byli to dzierżawcy Krajowic, zamieszkujący w Goleszu. Kto lub co było przyczyną ostatecznej ruiny zamku Golesza, odpowiedzieć na to nie mogę.

PARAFIA BRZYSKA.

WIEŚ BRZYSKA[2], w miejscowej nazwie „Brzyski“, graniczy ze wschodu z Kłodawą, z południa z Ujazdem, z zachodu z Jabłonicą i Czermną, z północy z Błażkową. Grunta Brzysk wrzynają się ze strony wschodniej między grunta gminy Kłodawy i Błażkowej, znacznym klinem, zwanym w części „Pacanówki“, a w części „Młyny“, gdzie dochodzą do brzegu rzeki Wisłoki, wznoszą się zaś tarasowato od wschodu ku zachodowi i na granicy wsi kończą się wzniesieniem, zarosłem przedtem pięknym lasem. Najwyższy szczyt owego wzniesienia, wysoki na 561 m. nad poziom morza, zowie się Liwocz. Stąd roztacza się bardzo piękny widok na wszystkie strony. Od wschodu przez nizinę jasielsko-kołaczycką srebrną wstęgą wije się rzeka Wisłoka, zmierzająca od Jasła ku północy, a nad nią widzimy trzy miasta; Jasło, Kołaczyce i Brzostek, połączone bitym gościńcem rządowym. Za Kołaczycami, wprost przed sobą, spostrzegamy wsi, pogórza, lasy, a tam daleko na wscho-

  1. Myli się Prof. Węgrzyński twierdząc, że gród Golesz i część kompleksu dóbr benedyktyńskich nad Wisłoką położonych przeszła na własność Rzeczypospolitej i stała się królewszczyzną. Krajowice i gród Golesz aż do zniesienia opactwa tynieckiego były własnością opactwa tynieckiego.
  2. Przy opisie wsi Brzysk oddał mi wielką przysługę kier. szkoły p. Michał Lachman, któremu za to składam podziękowanie.