Strona:O pracy unijnej w Polsce.djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

bizantyńsko-słowiańskiego, oraz przekonali się, że wierni tego obrządku uważają się za pokrzywdzonych, nie widząc wśród siebie Biskupa swego obrządku.
Zainteresowani Biskupi na mocy art. II Konkordatu: „Biskupi, duchowieństwo i wierni będą swobodnie i bezpośrednio znosili się ze Stolicą Świętą”, zwrócili się do Ojca Świętego z prośbą o danie mi pomocnika. Stolica Apostolska przychyliła się do tej prośby i przysłała Wizytora Apostolskiego.
Wszystkie te akty są w największej zgodzie z Konkordatem. Jak również będzie w zgodzie z Konkordatem akt nominacji Biskupa Sufragana lub Biskupów Sufraganów obrządku bizantyńsko-słowiańskiego na prośbę zainteresowanych Biskupów o co mogą poprosić, bo stanowisko bowiem Wizytatora Apostolskiego nie jest stałe lecz przejściowe.
11. Commissio pro Russia, utworzona przez Ojca Świętego Piusa XI jako samodzielna instytucja w r. 1930, wzbudza też u nas przeróżne dyskusje.
Papież Pius XI, gdy spełniał w Polsce urząd Wizytatora i Nuncjusza Apostolskiego, w czasie częstych rozmów ze mną nieraz mówił o Rosji. Już wtedy powstało w umyśle i sercu Jego pragnienie zorganizowania w formie specjalnej Komisji pracy dla Rosji i dla tych, którzy wyszli z Rosji i poza jej granicami przebywają.