Strona:Matka i dziecko w obrzędach, wierzeniach i zwyczajach ludu polskiego.djvu/036

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

z ciekawością, w przeciwnym razie dziecko, które nosi w łonie, zachowałoby przez całe życie podobieństwo do tego przedmiotu lub do owej osoby. Nie powinna się przypatrywać rzeczom obrzydliwym i zwierzętom rozpłatanym, gdyż dziecię jej stać się może potworem (p. wołkowyski i in.)
„Jedna pani na zamku w Wiśniczu porodziła murzyna, bo będąc w ciąży, zapatrzyła się podczas podróży w obcych krajach na murzyna“. (K. Kaczmarczyk Podania ludowe w okolicy Wiśnicza — Materjały antrop. 1904 VII. 132).
Gdy Hucułka w poważnym stanie „wpatrzy się w kogo, to jej dziecko będzie do tego podobne“, jeżeli n. p. obaczy mysz, a nie splunie, i nie potrze się po brzuchu, to na ciele dziecięcia wystąpi czarna plama w postaci myszy, „jeżeli gore we wsi, a brzemienna przelęknie się i nie splunie, to jej niemowlę będzie miało ognik“, gdy zapatrzy się w kulawego, ciemnego lub garbusa i z takiego się zaśmieje, to dziecię jej będzie również ułomne (Wł. Szuchiewicz Huculszczyzna Lwów 1902. II. 1 — 2).
„Ciężarna kobieta (u Bojków) nie powinna pątrzeć na nic brzydkiego, chcąc żeby dziecko ładne było. Również nie godzi się jej patrzeć na konie ruszające głowami, bo i oczekiwane dziecko wciąż ruszałoby głową“. (J. Kolesa Narodziny w Chodowicach p. Stryjski Zbiór antrop. 1889. XII. 117).
Zapatrzenie się brzemiennej w wyobrażeniu ludu czeskiego wywołuje złe skutki. Gdy się zapatrzy — dajmy na to — na zająca, dziecko jej dostanie zajęczą brodę. Podobne skutki ma zapatrzenie się jej w przedmioty brzydkie i koszlawe. Serbce w odmiennym stanie nie wolno patrzeć na brzydkie osoby, wyrodne zwierzęta i pokraki, aby dziecko, które nosi w swem łonie, nie było im podobne; nie wolno jej n. p. patrzeć się na zarzynanie owiec, boby dziecko jej cierpiało na ciężki oddech, ani patrzeć się w ogień, bo dziecko dostanie t. zw. płomień na twarzy. Brzemiennej w Łużycach zabraniają zaglądać przez dziurkę od klucza, w przeciwnym razie dziecko jej będzie patrzeć zyzem.
Zwyczaj ludowy zabrania matkom w tym stanie patrzeć do źwierciadła, w Niemczech pod grozą nieprzyjemnych wizyj, na Węgrzech zakaz ten dotycze tylko 4 i pół miesięcy, u Żydów powoduje to patrzenie zyzem dziecka.
Na Śląsku, w Czechach i Bawarji wzbrania się kobiecie w błogosławionym stanie patrzeć na księżyc, albo chodzić w noc księżycową, od tego bowiem dziecię jej będzie sonambulistą. Białorusini i Ukraińcy przestrzegają, aby „światło księżycowe nie padało na ciężarną podczas snu, bo dziecko będzie cierpiało na