Strona:M. Arcta Słowniczek wyrazów obcych.djvu/411

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
RoeRom
403

Crookes’a, połączoną z biegunami odpowiedniego induktora, a mające własność przechodzenia przez niektóre ciała nieprzezroczyste, dla oka niewidzialne; na płytę fotograficzną działają jak promienie świetlane; padając na ciała, obdarzone własnością fluorescencji, pobudzają je do świecenia.

Roentgenizacja poddawanie chorego obserwacji, za pomocą promieni Roentgena.

Rojalista f. zwolennik monarchicznej formy rządu, stronnik dynastji królewskiej.

Rojalizm f. kierunek polityczny, dążący do monarchicznej formy rządu; przywiązanie do dynastji królewskiej.

Rokieta f. rodzaj komży, noszonej przez kanoników i prałatów.

Rokoko w. w sztuce: nazwa stylu odznaczającego się kapryśną wykrętnością linji, widocznym brakiem symetrji, obfitością ozdób w kształcie dziwacznie pogiętych muszelek, fantastycznych floresów, rozstrzępionych kwiatów, palm i splotów.

Roksolania ł. ob. Roxolania.

Rola f. w sztuce teatralnej wystąpienie i udział każdego aktora oddzielnie; wyciąg ze sztuki teatralnej zawierający słowa i działanie każdej z osób w niej występujących; przen. przybrany pozór, udany charakter; działalność którą ktoś rozwija w danym wypadku; stanowisko, które zajmuje w danych okolicznościach.

Rolada ob. Rulada.

Rolka f. zwój.

Rollo w. werbel na bębnie.

Roma locuta, causa finita ł. Rzym przemówił i sprawa skończona, (stosuje się do decyzji wszelkiej władzy i osoby, decyzji wyczekiwanej a dla kogokolwiek ważnej).

Roma locuta est ł. Rzym wyrzekł, przen. decyzja zapadła, sprawa została rozstrzygnięta, ktoś zdecydował się do wystąpienia czynnie.

Romanca w. poemat epiczny, zbliżony do ballady, na tle pieśni ludowej osnuty, pełen prostoty i przejrzystości w stylu, zwykle ożywiony djalogiem, zabarwiony liryzmem.

Romancero hiszp. zbiór romanc i pieśni ludowych, zwłaszcza starohiszpańskich.