Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/197

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

wymięszać razem. Słowem, przy tych pierogach można użyć dowolnie kapusty, ryby, lub grzybów. Te pierogi robią się zwykle małe, podłużne, a tak do ciasta jak do kapusty, nie należy masła żałować. Można położyć na ciasto warstwę duszonéj kapusty, rozpłataną rybę surową i warstwę jaj siekanych, zawinąć w ciasto i piec w gorącym piecu. Do tych pierogów dobrze jest dodać ryżu jak wyżéj przy rybie.


21. Pierogi ruskie z ryżem.

Do kapuśniaku lub barszczu na post, robią się pierogi z kaszą gryczaną lub ryżem. Ugotować ryż lub kaszę gryczaną grubą na sypko, włożywszy bardzo dużo masła w wodę, przed wsypaniem ryżu lub kaszy. Ugotować jaj na twardo, usiekać drobno, wymięszać z ryżem, wsypać jeżeli kto lubi albo majeranku odrobinę albo muszkatołowego kwiatu, albo tylko pieprzu: nakłaść w ciasto, zawinąć, posmarować jajkiem i upiec.


22. Pasztet w pyzie.

Kwartę mąki, dwa łuty drożdży, kwaterkę mleka, cztery jaja i dwie łyżki masła dobrego. Mąkę rozczynić mlékiem i drożdżami, gdy się ruszy, wlać ubite jaja, masło, przyczynić resztą mąki, wyrobić doskonale, tak żeby ciasto było pul-