Strona:Leon Wachholz - Fauna zwłok.djvu/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
2

zwłok, których dusza nie mogłaby inaczej dostać się do Hadesu[1].
Zwolennicy palenia zwłok podają między motywami służącymi na poparcie sprawy, wzgląd estetyczny, odsłaniając ponury obraz rozkładu zwłok bodaj w obrazowych reprodukcyach[2].
Do niedawna był nam nieznany los ciała naszego od chwili, kiedy je powierzano ziemi. Dopiero coraz to częstsze dobywania zwłok, tak zwane ekshumacye, dokonywane z różnych powodów, bądźto dla stwierdzenia zagadkowej śmierci w celach sądowych, bądź też z powodu znoszenia dawnych cmentarzysk, odkryły nam szereg zjawisk nieznanych; wystarczy, że wymienię zjawisko przemiany tłuszczo-woskowej, ogłoszone po raz pierwszy przez dwóch lekarzy francuskich, Foureroya i Toureta, delegowanych w r. 1786 przy sposobności zniesienia paryzkiego cmentarza des Innocents.
Pomimo wielu innych zdobyczy naukowych, wynikających z odsłonięcia niektórych tajemnic grobowych, jakie zawdzięczamy licznym badaczom a już głównie badaczom tej miary, co Orfila i Lesuer[3], wreszcie Moser[4], to przecież fauna grobów była nam mało znaną. Dopiero prace Reinharda, Jovanowitsa, Megnina, Handlirscha, wreszcie po części Raimondiego i Rossiego[5] pouczyły nas o niej, jako też o systematycznym porządku i rozkładzie pracy u tych stworzeń, które niwecząc zwłoki, zasłużyły sobie w zupełności na miano travailleurs de la mort, nadane im przez Brouardela i Mégnina.

Cel tych badań jest dwojaki: pierwszy ogólno przyrodniczy doprowadza do zapoznania się z fauną zwłok, drugi

  1. Antygona Sofoklesa.
  2. Das Schicksal der Leichen in der Erde. Nach einer Publication der Socièté de Crémation in Paris. Herausgegeben vom Vereine der Freunde der Feuerbestattung „die Flamme“ in Wien.
  3. Gerichtliche Ausgrabungen.
  4. Moser: Eine Zusammenstellung der Befunde an 45 exhumirten Leichen i t. d. Ärztl. Intelligenzblatt 1886.
  5. Jahrb. Virchow Hirscha 1888. I. str. 467.