Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/524

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

stolnicy, posypanej mąką krajać na kawałki, układać na blachę, posypaną mąką i sadzić do letniego pieca.

10. Pierniki mazowieckie.
Proporcja: 1 garniec miodu, ½ garn. mąki pszennej, ½ garnca żytniej, trochę korzeni, skórki cytr. i pomar., 1 kieliszek spirytusu, 1½ szkl. migdałów.

Na garniec miodu, pół garnca mąki żytniej i tyleż pszennej. Mąkę uprażyć (to jest, ususzyć jak najmocniej w piecu na patelni), przesiać i do ogrzanej wlać miód gorący, rozbijając drewnianą łopatką. Potem wsypać korzenie, to jest: trochę goździków utłuczonych, pieprzu, skórki cytrynowej i pomarańczowej (wprzód na miękko ugotowanej, zerzniętej z wierzchu i drobno usiekanej), i kieliszek spirytusu. Wszystko to wybijać jak najmocniej, a skoro ciasto od rąk odstawać zacznie, robić pierniczki, na wierzch wkładać migdały i piec na blasze w niezbyt gorącym piecu.

11. Pierniki z konfiturami.

Roztopić miód, zszumować, przecedzić przez sito, wlać trochę wody różanej lub pomarańczowej. Mąkę pszenną po połowie z kartoflaną zamiesić z tym miodem na niezbyt gęste ciasto, rozłożyć na blasze na grubość palca, nałożyć skórką krajaną pomarańczową lub innemi suchemi konfiturami, nakryć znowu ciastem, pokrajać w kawałeczki, lub zrobić jeden wielki piernik i w piec wsadzić.

12. Pierniki czekoladowe.
Proporcja: 1 f. cukru, ½ kwarty miodu, 1 łut potażu, trochę goździk., kordymonji, cynamonu, pieprzu angiel., ¼ f. migdałów, 1½—2 f. mąki, masła na blachę. Na lukier: ½ f. cukru, 2 tabliczki czekolady.