Strona:Karol Rzepecki - Powstanie grudniowe w Wielkopolsce 27.12.1918.pdf/99

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Przy przepysznej pogodzie i wspaniałej dekoracji miasta w obecności Komisarza Naczelnej Rady Ludowej p. Poszwińskiego, główno dowodzącego p. gen. Dowbora-Muśnickiego, naczelnego komendanta Straży Ludowej p. Langego i starosty p. Dabińskiego, pp. burmistrzów, wszystkich ksks. proboszczy pow. gostyńskiego i delegacji wszelkich w Gostyniu istniejących towarzystw i cechów, odbyło się zaprzysiężenie dnia 11. 5. 19 na rynku w Gostyniu. Prześliczny sztandar dla Straży Ludowej ofiarowało Tow. Czytelni dla kobiet w Gostyniu. Uroczystą mszą św. celebrował ks. proboszcz Grzęda z Gostynia w asyście ks. kap. Bałamącka i ks. Strehla. Kazanie uroczystościowe wygłosił ks. prob. Koczwara z Skoraszewic. Nadmienić wypada, iż tak wspaniałej uroczystości i manifestacji narodowej, jak Gostyń Gostyniem nie było. Nie było domku i uliczki, któraby nie była przybrana w zieleń, chorągwie i chorągiewki.
Później zorganizowała komenda powiatowa część powiatu rawickiego, twórząc dalsze 2 obwody, których dowódcami zostali p. A. Andree z Miejskiej Górki i p. St. Kantorski z Jutrosina. Przysięga odbyła się dnia 29. czerwca w Miejskiej Górce.

(L. S.)
Fr. Polaszek.
komend. Straży Lud. na pow. gostyński.

Grodziskie.

W powiecie grodziskim utworzyła się w czasie rewolucyjnym przy Radzie Ludowej jako sekcja Rada żołnierska, która zajęła się organizacją wojskową. Załogi wojska pruskiego w powiecie nie było oprócz depot koni wojskowych w Buku. Walk ulicznych nie staczano, za to doszło kilka razy do krwawych starć przy rozbrajaniu na sta-