Strona:Karol Rzepecki - Powstanie grudniowe w Wielkopolsce 27.12.1918.pdf/95

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

PP. Stabrowski, Szykowny i Müller zorganizowali Straż w całym powiecie i komp. odwachową w sile 360 chłopa, następnie przejęto wszelkie wojskowe odwachy, posterunki i dozór nad jeńcami.
Do odbyć się mającej przysięgi sprawili członkowie Straży z całego powiatu sztandar w cenie tysiąca marek, który ks. Biskup Kloske poświęcił w dniu przysięgi na rynku w Gnieźnie dnia 21 kwietnia 1919 roku, ks. prob. Kubski odprawił Mszą św., a ks. prob. Bielawski wygłosił uroczyste kazanie. Do przysięgi stanęło 1661 członków.
Przysięga Baonu IV Kłecko i Baonu V Kiszkowo odbyła się dnia 30 kwietnia 1919 r. o godz. 9 rano w Kłecku, a na drugi dzień w Kiszkowie; wzięło udział w Kłecku 472 członków, w Kiszkowie 429.


Gostyńskie.

Organizacja Staży Ludowej powiatu gostyńskiego powstała krótko przed rewolucją.
Dnia 11 listopada 1918 r. zebrali się przedstawiciele wszystkich stanów powiatu i utworzyli t. zw. Komitet Obywatelski. Z ramienia tegoż Komitetu polecono organizować milicję ludową pp. Romanowi Surże, Franciszkowi Polaszkowi, i Hejnowiczowi. Milicja miała się oprzeć na Bractwie Strzeleckim w Gostyniu i Towarzystwach sokolskich w powiecie.
Gdy po wybuchu rewolucji powstały Rady robotnicze i żołnierskie, Komitet przekształcił się według wskazówek Naczelnej Rady Ludowej w Radę Ludową powiatową, porozumiał się z Radą robot. i żołnierzy i tworzył straże obywatelskie po wsiach i miastach, które pilnowały porządku publicznego.
Po sejmie dzielnicowym wydano ustawy dla Straży Ludowej i na podstawie tychże ustaw or-