Strona:Karol Rzepecki - Powstanie grudniowe w Wielkopolsce 27.12.1918.pdf/136

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

W pierwszej połowie października 1918 r. zwołał dr. Zakrzewski z Mirosławic kilka osób do lokalu p. B. Pińkowskiego i powiadomił ich, że w niedalekiej przyszłości zajdą w Księstwie zmiany zasadnicze.
Do przewrotu tego należy przygotować wszystkie warstwy społeczeństwa naszego.
W dwa tygodnie później podczas nieobecności dr. Zakrzewskiego zwołał dr. Juliusz Trzciński z Ostrowa nad Gopłem, również do lokalu p. B. Pińkowskiego z polecenia Rady Obywatelskiej Poznańskiej, pewną liczbę obywateli, celem powołania do życia tajnej organizacji w powiecie strzelińskim. Na zebraniu tem wybrano do wspomnianej organizacji następujących członków: dr. Juliusza Trzcińskiego z Ostrowa n. Gopłem, ks. prob. Sołtysińskiego z Siedlimowa, ks. prob. Stankowskiego z Ostrowa nad Gopłem, Włodzim. Wojciechowskiego z Strzelna, Kazim. Pelza z Kruszwicy, Mateusza Foterka gospodarza z Wielkich Jezior, Wojciechowskiego robotnika z Kruszwicy.
Ponieważ liczba ta okazała się za małą, dobrano na posiedzieniu w Strzelnie w początku listopada następujących panów: dr. Zygmunta Zakrzewskiego z Mirosławic, dyrekt. Grabskiego z Kruszwicy, B. Pińkowskiego sen. z Strzelna, Czosnowskiego z Kruszwicy, Ign. Świątkiewicza z Strzelna, Kotasa gospodarza z Chełmiczek, Paternogę robotnika z Strzelna, Mańskiego robotnika z Kruszwicy.
Tych 15 członków odbywało w pewnych odstępach posiedzenia bądź to w Strzelnie bądź to w Kruszwicy.
Tak w dniu 15. listopada 1918 r. wybrano na posiedzeniu w Kruszwicy u p. Pelza rozmaite komisje. Wydano wspólne odezwy do ludu w polskim i niemieckim języku, uchwalono 2 wielkie wiece, które się 24. listopada odbyły w Strzelnie i Kruszwicy na rynku, wystosowano wniosek do Rady Żołnierskiej w Inowrocławiu o wpływ administracji