Strona:Karol Ruprecht (szkic biograficzny).djvu/083

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

ło za odpowiednią indemnizacją, aby obudzić ofiarność szlachty a myśl obywatelską w ludzie i ażeby tym sposobem rozwiązawszy tę najważniejszą ze wszystkich kwestji społecznych w duchu narodowych potrzeb, przed powstaniem, „zsolidaryzować się ze wszystkiemi częściami Polski, przygotować i skupić materjalne i moralne zasoby przyszłego powstania, pokierować politycznym ruchem tak, aby nie pozostawać na łasce bezmyślnego szału lub na łasce ślepego trafu.“
W tym duchu pracując Ruprecht, napisał oprócz broszury: „Zadanie obecnej chwili“ wyborną broszurę p. t.: Kwestja socjalna w obec Narodowej sprawy.“ Głos z Kraju. (Paryż 1862, w drukarni L. Martineta 8 str.60), która i dzisiaj ma wartość, zawiera bowiem poglądy nie tylko z historycznego punktu rzeczy cenne, ale zawsze dające się zastosować.
Gruntownie wyłożywszy konieczność rozwiązania kwestji społecznych przed powstaniem, zakończył drugie to dziełko swoje, gorącem wezwaniem do obywateli ziemskich czyli do szlachty, następującemi słowami: »Ale i wy pójdziecie, obywatele ziemscy, za głosem świętego obowiązku, wy spełnicie i uwieńczycie dzieło, które wam w spadku zostawił niezatartej pamięci sejm czteroletni, wy się cofniecie przed tym okropnym wyrokiem historji, któraby powiedziała o nas: dla garstki złota zatracili Ojczyznę... W waszej jest mocy wlać w massy to życie,