Strona:J. Łepkowski, J. Jerzmanowski - Ułamek z podróży archeologicznej po Galicyi odbytej w r. 1849.djvu/41

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

wiem z roku 1608 (kopia ex Libro beneficiorum) wyznaczone i ograniczone jest pole, jako dochód: „Rectoris Scholae“.
Modrzewiowy ludzimierski kościół, nad samym brzegiem Dunajca jest położony, tak blizko, że o kilka kroków posadę jego podpłókuje, a przecież tyle wieków przetrwał na miejscu. Pełno w nim starożytnych zabytków: ściany zdobiły piękne alfreska, z których barwy dziś obleciały. Ołtarze pięknemi rzeźbami okryte. Wieśniak Wawrzyniec Kułak ze wsi Gliczarowa, z parafii Poronina, słynny sporządzeniem modelu popiersia do pomnika Franciszka Karola, arcyksięcia austr. odlewanego z żelaza w Zakopanéj i tam postawionego: ozdobił tutejszy kościół wielu pięknemi rzeźbami[1]. Przenośne ołtarze, „Marya“ — „św. Mikołaj“, pięknie w sposobie bizanckim malowane, zasługują na uwagę. Godny téż wspomnienia niewielki przenośny ołtarz na desce malowany: „Chrystus na krzyżu, obok klęczy mieszczanin i mieszczka nowotarska“. Ważny to zabytek pod względem stroju polskiego z wieku XVII. Mieszczka owa, na głowie w czepiec podobny do welonu zakonnic przybrana, w krótkiéj jubce zielonéj, lisiém futerkiem podbitéj; przytém biała spódnica, niebieski fartuch, składają strój na owym obrazie przedstawiony. U dołu tego obrazu podpis:

„Za zasługe sprawiedey chwale dan
Sprawiedliwey duszy, ktora się o to starała.
Wieczne przypomnienie zmarły Reginy Bilansky
Którey tu ciało spociwa, z duszą się rozstawszy.
Zatém Jan małżonek iey z miłoszci
Zostawił pamiątke ku jey żiczliwoszczi”.

W wielkim ołtarzu pokazują słynną cudami Maryą: jestto posąg nieszczególnéj roboty, do którego lud okoliczny wielkie ma nabożeństwo. Godniejszy uwagi posąg: „Maryi“, dawniéj w wielkim ołtarzu będący, dziś po prawéj stronie chóru w kościele postawiony.
Napisy na dzwonach:
„Anno Domini millesimo quingentessimo sexto“ (1506).

„Fudit Johan. Georg. Knobloch Neosoli (Bystrzyca w Węgrzech) A. D. 1795. Transfusum ex..... nis Onimphi Tobiaszky parochi Ludzimirensis, ordinis cistercensis.”

  1. Wawrzyniec Kułak, młody jeszcze, bo ledwie 30 lat liczący włościanin, wyrabia piękne rzeźby i do najlepszych między samoucznemi rzeźbiarzami policzyć go należy.