Strona:Franciszek Stefczyk - Rolnicze spółki magazynowe.pdf/22

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

cie studzien, przeprowadzone przez całą wysokość budynku od piwnicy aż do strychu, o mocnych ścianach z desek, układanych płasko i silnie spojonych, tak, że jedna taka komora zdoła pomieścić kilka, a nawet kilkanaście wagonów zboża, zajmując mało miejsca. Zamiast zwykłych wag, używane są do odważania wydawanego z magazynu zboża wagi automatyczne, ułatwiające szybkie i dokładne napełnianie i odważanie worków ze zbożem. W celu ułatwienia komunikacyi i transportu towarów między wyższemi a niższemi piętrami budynku urządzone są windy automatyczne, poruszające się z łatwością. Wreszcie po największej części są w znaczniejszych magazynach urządzone śrótowniki dla mielenia pośladu zbożowego (zwłaszcza jęczmienia) na krupy, kaszę i mąkę grubą.
Dostarczane tedy przez różnych producentów zboże jednogatunkowe (pszenica, żyto, jęczmień, owies) czasem bywa sortowane na dwie, a najwyżej trzy sorty (do siewu, do konsumcyi, na paszę lub do przeróbki przemysłowej), zresztą zaś zwyczajnie mieszane dokładnie dla uzyskania towaru jednostajnego, targowego.
Z reguły przyjmuje Spółka dostarczane zboże do komisowej sprzedaży na rachunek dostawcy, udzielając jednak odrazu zaliczek do wysokości 70%—90% każdoczesnej ceny targowej; częstokroć wszakże udzielanie zaliczek przyjmują na siebie miejscowe Spółki oszczędności i pożyczek na podstawie wystawianych przez Spółkę magazynową kwitów składowych. Po spieniężeniu zboża następuje obrachunek i Spółka dopłaca dostawcy resztę uzyskanej ceny sprzedaży, potrącając sobie odpowiedni procent na zanieczyszczenie (podług oszacowania magazyniera lub kierownika Spółki, albo miejscowych rzeczoznawców), należytość za składowe i na administracyę, a niekiedy także za zmielenie odpadków. Procent na zanieczyszczenie wynosi ½—5% od ilości zboża,