Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/81

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

projektowanem zawiązaniu Spółki, jeżeli wniesione zgłoszenie nie daje dostatecznego powodu lub podstawy do udzielenia tej pomocy.
W każdym zaś razie pomoc udzielona przez Biuro Patronatu przy zakładaniu Spółki, nie przesądza jeszcze o przyjęciu Spółki do Patronatu, o czem swobodnie decyduje Wydział krajowy dopiero po zawiązaniu i ukonstytuowaniu się Spółki.

3. Założycielskie i zarazem I. Walne Zebranie Spółki.

Tymczasem przewodnictwo na założycielskiem zgromadzeniu obejmuje tem, kto je zwoływał i on przedewszystkiem zarządza wybór przewodniczącego przez zgromadzenie. Dalszy zaś przebieg Zebrania musi odpowiadać porządkowi dziennemu i jest także wskazany we wzorze protokołu, nadesłanym przez Biuro Patronatu.
Statut Spółki (str. — i n.) należy w całości odczytać; można tego zaniechać tylko w takim razie, jeżeli wszyscy, którzy gotowi są przystąpić do Spółki, oświadczą, że statut znają i od czytania zwalniają. W każdym jednak razie należy przeprowadzić jeszcze rozprawę nad statutem, aby wśród niej wyjaśnić te postanowienia, które mogą nasuwać zgromadzonym wątpliwości i powinny być przez wszystkich zrozumiane; osobliwie zaś potrzeba zwrócić uwagę zgromadzonych na znaczenie poręki, jaką członkowie przyjmują za Spółkę i jej zobowiązania. Uchwalenie statutu następuje w ten sposób, że ci, którzy przystępują na członków do Spółki i zgadzają się na jej statut, podpisują deklaracye przystąpienia do Spółki, nadesłane przez Biuro Patronatu. Równocześnie powinien każdy członek, przystępujący do Spółki, uiścić opłatę wstępną (1 koronę) i udział lub przynajmniej pierwszą ratę na udział (najmniej 1 koronę).
Po podpisaniu deklaracyj zamienia się założycielskie zgromadzenie na I. Walne Zebranie Spółki. Do tego Zebrania należą już tylko członkowie, którzy podpisali deklaracye, oni tylko mogą radzić i głosować, a reszta obecnych powinna bądźto oddalić się, bądź też pozostając jako goście, zająć oddzielne miejsce, aby łatwo można było obliczać głosy.
Przedewszystkiem tedy uzupełniają członkowie Spółki statut temi postanowieniami, które w statucie wzorowym pozostawione są do rozstrzygnięcia założycieli; przy uchwalaniu tych postanowień trzeba mieć na uwadze następujące okoliczności:
1. Okrąg Spółki (§. 1., §. 3.) nie może być rozległym i powinien obejmować tylko te gminy, których ludność w częstszym z sobą