Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/75

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

na krajowe i odwrotnie. Wszelkie interesy spekulacyjne lub wykraczające poza właściwe zadanie Centralnej Kasy są statutowo zabronione.
Kredyt w formie pożyczek skryptowych przeznaczony jest na zasilanie Spółek, zwłaszcza początkujących, w potrzebne im fundusze obrotowe na pożyczki dla członków. Spłata takich pożyczek rozkładaną jest zazwyczaj na cztery lata (8 rat półrocznych) lub krótszy okres czasu (wówczas opłaca się stempel na skrypt dłużny podług skali I), rzadziej na dłuższy czas, (w tym razie stempel podług skali II). Początkującym Spółkom dozwala Centralna Kasa przy pierwszych pożyczkach na spłatę I raty za rok (zamiast za pół roku) od daty skryptu. Wysokość procentu ustanawia Wydział krajowy na wniosek Dyrekcyi, przyczem przyjętą jest zasada, że nie może być większej różnicy, jak 1½% między procentem pobieranym od pożyczki przez Centralną Kasę a procentem pobieranym przez Spółkę od udzielanych członkom pożyczek. Skrypt dłużny spisuje się i podpisuje firmowo w Spółce przy świadkach z grona członków Rady nadzorczej podług przesłanego przez Centralną Kasę wzoru, na dostarczonym formularzu i według wskazówek podanych w promesie pożyczkowej. Prócz wydatku na stempel (podług I albo II skali) nie ma Spółka innych ubocznych wydatków, połączonych z zaciągnięciem pożyczki. Procent od pożyczek skryptowych pobiera Centralna Kasa z dołu w terminach płatności rat pożyczkowych.
Kredyt w rachunku bieżącym nie ma na celu dostarczania Spółce funduszów na pożyczki dla członków, lecz służyć ma głównie jako rezerwa, ułatwiająca Spółce zwrot wypowiedzianych wkładek. Kredyt ten możliwie najrychlej powinien być spłacany, tak żeby znowu z niego można było korzystać na wypadek koniecznej potrzeby. Kwoty pobrane z kredytu na rachunek bieżący powinny być w każdym razie najpóźniej w ciągu jednego roku wpłatami pokrywane. Wysokość kredytu w rachunku bieżącym musi pozostawać w odpowiednim stosunku do wysokości własnego kapitału Spółki (udziały i fundusz rezerwowy) jako też do stanu wkładek. O otwarciu Spółce kredytu w rachunku bieżącym i jego wysokości decyduje Dyrekcya Centralnej Kasy. Umowa określająca ten stosunek kredytowy, przychodzi do skutku przez wymianę podania Spółki i odpowiedzi Centralnej Kasy podług ułożonych w tym celu formularzy i bez kosztów dla Spółki.
Kredyt wekslowy w Centralnej Kasie przeznaczony jest głównie dla innych Spółek rolniczych, zwłaszcza handlowo-rolni-