Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/70

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Nie dosyć jednak prowadzić książki Spółki w porządku. Zawiadowcy powinni sobie nadto na podstawie książek uskuteczniać dosyć często różne zestawienia i kalkulacye, które pomagają do oryentowania się w stanie ogólnym i w poszczególnych interesach Spółki, n. p. zestawienia dotyczące ruchu wkładek albo przewidywanych wpływów z rat pożyczkowych w poszczególnych miesiącach, kosztów administracyjnych, zaległych rat udziałowych lub pożyczkowych, przybliżonego zysku czystego itp. Tym sposobem trzyma się rękę na pulsie całego życia i rozwoju Spółki.
4. Przy całej dbałości o przestrzeganie przepisów o porządek i prawidłowe załatwianie wszystkich czynności administracyjnych, koniecznem jest w Spółce wytworzenie jak najżyczliwszego i przyjacielskiego stosunku zawiadowców Spółki do jej interesantów (dłużników, właścicieli wkładek). Każdy kto wchodzi w stosunek ze Spółką, powinien to odczuwać, że zawiadowcy rzetelnie troszczą się o jego dobro i pragną im jak najlepiej usłużyć. Kto w szorstki lub lekceważący sposób obchodzi się z ludźmi, nie ceni ich czasu, niepotrzebnie naraża ich na wydatki, — ten nie nadaje się na zawiadowcę Spółki. Dobry zawiadowca umie uprzejmem słowem, dobrą radą i wskazówką, ochotnem ułatwieniem i przyspieszeniem korzystnego załatwienia sprawy zadzierzgnąć i zacieśniać silne węzły łączności i wzajemnego zaufania między Spółką a ludnością miejscową. Taki dobry i ciepły nastrój, nacechowany życzliwością i szacunkiem w stosunkach Spółki z ludnością, ogromnie popiera jej rozwój. Każdy chętnie niesie swój grosz do takiej Spółki, a ceni sobie pomoc w niej uzyskaną i poddaje się chętniej jej wymaganiom.
Zawsze jednak w parze z przyjacielskim stosunkiem do ludności musi iść dokładna, ścisła, sprężysta administracya. Inaczej braknie Spółce i jej zawiadowcom powagi i siły moralnej, a stosunek przyjacielski będzie nadużywany w celu zaniedbywania przyjętych wobec Spółki zobowiązań i czerpania niezasłużonej pomocy.

ROZDZIAŁ V.
Krajowy patronat.

Dla ułatwienia Spółkom oszczędności i pożyczek prawidłowej i pożytecznej działalności powstają wszędzie, gdziekolwiek się te Spółki rozpowszechniły, wspólne dla nich instytucye opiekuńcze, zwane patronatami.
Zadaniem tych patronatów jest przedewszystkiem udzielanie Spółkom potrzebnych im rad i wyjaśnień, obrona i popieranie ich