Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/65

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

strzedz długie terminy wypowiedzenia i częściowe, w dłuższych odstępach, podejmowanie takich wkładek.
5. Operując obcymi kapitałami, może Spółka udzielać tylko krótkoterminowego kredytu obrotowego, który w żadnym razie co do spłaty nie powinien przekraczać terminu, dającego się przewidzieć dla zwrotu obcych funduszów przez Spółkę.
O ile (przy wkładkach) termin zwrotu obcych kapitałów nie da się przewidzieć, należy się liczyć z możnością ich rychłego wycofania i tem bardziej ograniczać się do udzielania pożyczek z krótkim okresem spłaty.
6. Im znaczniejsze obce fundusze przyjęła Spółka do obrotu, tem usilniej powinna się starać o wzrost własnych kapitałów, t. j. udziałów i funduszu rezerwowego.
W tym celu należy nastawać na wpłatę udziałów odrazu w całości lub przynajmniej większemi ratami w krótkim czasie a troszczyć się o jak najwydatniejsze zasilenie funduszu rezerwowego czystym zyskiem przez jak najoszczędniejszą administracyę i przeznaczanie dywidendy od udziałów do funduszu rezerwowego.
7. Pamiętając zawsze o swych zobowiązaniach względem właścicieli wkładek oszczędności, winna Spółka utrzymywać rozporządzalną każdego czasu rezerwę gotówkową w odpowiednim stosunku do wysokości i do warunków zwrotu otrzymanych wkładek; rezerwę tę należy w jak najmniejszej części trzymać pod ręką w żelaznej kasie a przeważnie przechowywać w krajowej Centralnej Kasie dla oprocentowania.
8. Nadto Spółka, posiadająca znaczniejszą sumę wkładek, zabezpieczyć sobie winna rezerwę kredytową przez uzyskanie w krajowej Centralnej Kasie kredytu w rachunku bieżącym na wypadek silniejszego chwilowo zapotrzebowania gotówki, ponad swą rezerwę gotówkową.
9. Fundusz rezerwowy powinien być wycofany z obrotu i tak ulokowany, aby go można z łatwością bez strat uruchomić i na wypadek wyjątkowej potrzeby, — po wyczerpaniu rezerwy gotówkowej i kredytowej, — wprowadzić do obrotu dla podtrzymywania wypłacalności Spółki.
10. Głównym warunkiem zdrowej i sprawnej gospodarki finansowej jest energiczne i zapobiegliwe czuwanie nad regularną spłatą udzielonego kredytu.
Natomiast pobłażliwość dla samowoli i opieszałości dłużników podkopuje podstawy finansowe Spółki i prowadzi ją na bezdroża, utrudniające coraz bardziej dalszy zdrowy rozwój.