Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/63

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wkładek. Gdy więc pod tymi względami Spółka stoi silnie, to zniesie nawet przez dłuższy czas podwyżkę stopy procentowej w okolicznych poważniejszych instytucyach finansowych bez podnoszenia stopy odsetkowej u siebie, co zazwyczaj pociąga za sobą podwyższenie stopy procentowej od udzielanych pożyczek. Ta wytrzymałość dobrej Spółki sięga naturalnie tylko do pewnej granicy. Jeżeli w okolicznych, poważniejszych instytucyach finansowych podniesiono stopę odsetkową znacznie i jeżeli ta podwyżka utrzymuje się dłużej, to może to przeszkadzać napływowi wkładek do Spółki, która zauważywszy to wyraźnie, nie może się już cofać przed koniecznością podwyższenia także u siebie stopy procentowej. Unikać jednak powinna odrazu znacznego skoku. W ogóle przytem nadzieje przyciągnięcia licznych wkładek przez podwyższenie stopy procentowej zazwyczaj zawodzą. Na pewno zaś nie osiągają przez to zamierzonego celu te Spółki, które bądź to działają wśród ludności, rozporządzającej szczupłymi jeszcze oszczędnościami lub też nie zdołały sobie jeszcze zdobyć dostatecznego zaufania.
b) Nie jest jednak zadaniem Spółki, jako Spółki oszczędnościowej, dążyć do jak najniższego oprocentowania wkładek oszczędności. Raczej ma Spółka się starać o to, aby to oprocentowanie nie było za niskie, lecz umiarkowane. W równej bowiem mierze liczyć się Spółka powinna z interesem właścicieli wkładek, pochodzących od ludności w okręgu działania Spółki, jak i z interesem jej członków, jako dłużników. Oznaką niewątpliwą, że należy przystąpić do zniżenia stopy procentowej od wkładek, jest stały od dłuższego czasu a znaczny nadmiar gotówki z powodu silnego napływu wkładek. Spółka ma wówczas możność przysporzyć swym członkom, jako dłużnikom, korzyści przez równoczesne zniżenie stopy procentowej od wkładek i od pożyczek. Przez to chroni się także od strat lub zyskuje cokolwiek na lokacyach nadwyżek kasowych. Nie ma zaś obawy, aby zniżenie stopy procentowej od wkładek wywołało znaczny odpływ wkładek; mały odpływ nie zaszkodzi, jeżeli Spółka miała stały a duży nadmiar funduszów obrotowych. Zniżka nie powinna być jednak raptowną lecz łagodną, choćby ją następnie trzeba było ponowić, z małą bowiem zniżką stopy odsetkowej łatwo się pogodzą właściciele wkładek.
c) Przy regulowaniu stopy procentowej trzeba też brać pod uwagę margę, tj. różnicę między stopą odsetkową od wkładek oszczędności, a stopą procentową od udzielanych pożyczek. Różnica ta nie może być wyższą, aniżeli 1½% a dochód z tak wysokiej