Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Mały a z góry dokładnie ograniczony okrąg działalności jest najważniejszem znamieniem Spółki Raiffeisenowskiej i dopiero razem z tą cechą Spółki nabierają znaczenia i doniosłości jej inne znamiona.

3. Solidarna poręka.

Wszyscy członkowie związani są z sobą w Spółce przez to, że za nią ręczą wzajemnie i wspólnie swoimi majątkami. Poręka ta jest zawsze solidarną, to znaczy, że każdy członek odpowiada sam i razem z innymi za wszystko, co Spółka komukolwiek winna i do czego się zobowiązała.
Solidarna rękojmia członków jest podstawą zaufania ogółu do Spółki, bo chociaż każdy z osobna może być nieznanym a majątek jego jest nieznacznym, to jednak razem wzięci przedstawiają osobami i majątkami swemi wielką siłę i wartość, więc budzą zaufanie. Zaufanie zaś jest źródłem i koniecznym warunkiem kredytu, więc im większe zaufanie budzi Spółka, tem łatwiej znajduje kredyt, tem chętniej ludzie albo banki zgodzą się swoje kapitały (fundusze) powierzać Spółce do użytkowania, czy-to jako wkładki oszczędnościowe, czy-też jako pożyczki. Gdyby członkowie Spółki nie ręczyli za nią swoimi majątkami, to nikt-by nie chciał powierzać takiej Spółce swego grosza, gdyż nie byłoby żadnego bezpieczeństwa dla powierzonych Spółce funduszów, a więc nie byłoby zaufania do Spółki.
W Spółkach Raiffeisenowskich poręka członków za Spółkę jest mniej niebezpieczną, aniżeli w innych stowarzyszeniach, opartych także na poręce solidarnej swoich członków, a to szczególniej z następujących powodów:
a) Działalność Spółki jest ograniczoną z góry i dokładnie na mały okrąg, więc fundusze Spółki dostają się w ręce osób dobrze znanych tak co do swej moralnej wartości, jak i co do swoich majątkowych stosunków.
b) Przegląd interesów i czynności Spółki, oraz wykonywanie nad niemi kontroli są ułatwione — wszystko dzieje się prawie w oczach wszystkich.
c) Spółka pożycza tylko na dobre (ekonomiczne) cele, na zarobek i jest w stanie sprawdzić, czy żądana pożyczka jest rzeczywiście na wskazany przez dłużnika cel potrzebną. A im lepiej pożyczka jest użytą, tem łatwiej dłużnikowi przychodzi ją zwrócić bez narażania Spółki na straty i zachody.