Strona:Eugeniusz Janota - Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin.djvu/50

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dorostu, zwanego krążnicą zsiadłą (Lecidea confluens Ach.) Zaś czerwona barwa głazów granitowych koło potoków dolin tatrzańskich pochodzi od wodorostu zwanego bisiorkiem fijoletowym (Chroolepus Jolithus Ag.), wydającego przyjemną woń fijołkową.
Potok z stawu Zielonego wpada do potoku Sucha Woda płynącego od stawów Gąsienicowych. Ten ostatni zaś we wsi Mur wpada do potoku Cicha Woda, mającego swe źródła w lesie zwanym Wiktorówką. Cicha Woda wreszcie wpada do Porońca we wsi Mur. Poroniec zasię nastaje na polanie téjże saméj nazwy nieopodal drogi z Bukowiny ku Morskiemu Oku, powyżéj i na zachód od polany Klimkówki.
Dolinę stawów Gąsienicowych i Czarnego stawu uważać można za zachodnie odnogi doliny Pańszczycy. Prawie na samym początku téj doliny jest mały stawek z błotnistemi brzegami, zwany Toporowym, 3259 st. Z. n. p. m.
Droga na Koszystą i Krzyżne z Zakopanego przez halę Królową, koło sałaszu Gąsienicowego, popod Żółtą Turnią i przez dolinę Pańszczycy jest wprawdzie, idąc od Zakopanego, najbliższą, ale niewygodną. Lepiéj puścić się podnóżem regli popod Nosal ku stawkowi Toporowemu, lub wózkiem na Poronin i Mur, a stąd do Cichego i na polanę Waxmundzką, lub wreszcie drogą wiodącą z wsi Bukowiny do Morskiego Oka aż na polanę Klimkówkę, stąd przez Goły Wierch i polanę Jaworzynę na Waxmundzką.
Między Koszystą, Krzyżném a Wołoszynem leży dolina Waxmundzka. Potok biorący w niéj początek zwraca się na wschód i wpada do Białki.
Przedostatnią główną doliną idąc od zachodu, a drugą od wschodu jest dolina Roztoki. Tę i następną dolinę Morskiego Oka zwykle za jednym zwiedza się zachodem. Kogo nie zraża przebycie dwóch grzbietów, ten niechaj się uda przez halę Królową ku Czarnemu stawu i przez Zawrat ku pięciu stawom. Od trzeciego stawu należy się nieco spuścić dla obejrzenia wodospadu Siklawéj Wody, poczem przez Świstówkę przybywa się do Morskiego Oka. Drogę tę odbywa się