Strona:Eugeniusz Janota - Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin.djvu/25

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dla górników, którym te same, co w kopalniach olkuskich i innych służyć mają prawa i wolności, dozwalając oraz wolnego wrębu w lasach i w miejscach wskazanych przez starostów. Roku 1647 Władysław IV pozwolił każdemu poszukiwanie kruszców w nowych i dawnych górach. Szwedzi i tu zajrzeli (1655) z szkodą miasta, które 1664 tylko 64, 1765 r. 160 domów liczyło. Wyparci (13 grud. 1655) z Sącza pod komendą Forgela pustosząc po Podgórzu karpackiém, spalili w Nowym Targu farę. Jan III 1680 r. ustanowił znowu składy soli, gleity, ołowiu i innych towarów w Nowym Targu. Roku 1794 miasto i kościół powtórnym uległy pożarom. W kościele obraz ś. Katarzyny na zasuwie wielkiego ołtarza uważają niektórzy za dzieło znakomitego Franciszka Lexyckiego. Wieża zegarawa murowana 1766, dzwonnica 1794.
Kościołek ś. Anny modrzewiowy na wzgórzu po lewéj (północnéj) stronie drogi od Klikuszowéj według podania mieli wybudować jacyś rozbójnicy 1219 r. (napis na tęczy), a obraz w wielkim ołtarzu ma być skradziony w Węgrzech. R. 1772 kościołek ten odnowiono.
Nowy Targ wzniesiony n. p. m. 1869 (1735 Z.). Kto Podhale dokładniéj chce zwiedzić, z Nowego Targu udać się winien gościńcem do Czarnego Dunajca, a stąd przez Podczerwone, Koniówkę i Chochołów do Witowa lub Dzianisza, skąd najwygodniéj zwiedzić obszerną i bogatą w piękne widoki dolinę chochołowską lub otaczające ją szczyty, pierwszą od zachodu w Tatrach nowotarskich. Można wprawdzie i od razu Zakopane (wieś) obrać za miejsce dłuższego pobytu, i stąd wracając się po kolei lub według upodobania zwiedzać doliny i wierzchy na zachód od Zakopanego położone, co jednak połączone z stratą czasu, w Tatrach nie zawsze pogodnego, a zatem tém droższego.
W czas pogodny szkoda tracić piękny widok z grzbietu między ś. Krzyżem a Klikuszową; gdyby atoli pora była mglista, od Zaborni zamiast do Habówki udać się można bliższą, ale miejscami nieco kamienistą drogą przez Rabę wyżnią, Bielankę i Pieniążkowice wprost do Czarnego Dunajca i stąd daléj, jak już wska-