Strona:Dziennik Dolnośląski, 1991, nr 114 (7 marca).djvu/02

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Tysiąc dolarów za spółkę

Podporządkowanie inwestorów zagranicznych przepisom kodeksu handlowego proponuje rząd w projekcie ustawy o spółkach z udziałem kapitału obcego. Oznacza to zniesienie, tak często krytykowanych progów inwestycyjnych. Aby założyć spółkę z o. o. wystarczy zatem 1000 dolarów, czyli ok. 10 mln zł.

Tylko w nielicznych przypadkach utworzenie spółki wymagać będzie zezwolenia prezesa Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych. Otrzymanie zezwoleń dotyczy prowadzenia portów, obrotu nieruchomościami, przemysłu obronnego nie objętego koncesjonowaniem lub nabycia akcji, udziałów w spółkach zajmujących się ww. działalnością. Będzie ono potrzebne jeżeli partner krajowy, będący przedsiębiorstwem państwowym wnosi, jako swój wkład do kapitału zakładowego, część lub całość tego przedsiębiorstwa.
Projekt zapewnia transfer zysków, kapitału i wynagrodzeń, gwarantuje wypłacanie odszkodowań z tytułu wywłaszczenia oraz ich transfer. Zwalnia z cła importowany aport rzeczowy inwestora zagranicznego.
Autorzy zrezygnowali z automatycznego przyznawania ulg podatkowych wszystkim spółkom z kapitałem obcym.
Na 30 proc. ustalono wysokość podatku dochodowego od udziałów w zyskach. Zwolnione są jednak z tego obciążenia kwoty wydane na zakup akcji prywatyzowanych przedsiębiorstw. Ich nabycie nie będzie już wymagało zgody prezesa Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych.
Projekt ustawy wpłynął już do Sejmu. (PAP)


Od kwietnia do Niemiec
tylko z paszportem

Dokończenie ze str. 1
o zbudowanie na koszt Bonn kilku kilometrów dróg dojazdowych po obu stronach przejścia granicznego we Frankfurcie/Słubicach. Minister Moellemann wydał już konkretne dyspozycje w tej sprawie.
Kolejny temat - to powołanie, na wzór polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, takiego samego funduszu z udziałem niemieckim. Wspierałby on rozwój małych firm, wykorzystując doświadczenia niemieckie. Zastanawiano się nad rozszerzeniem zakresu tego funduszu: aby miał on charakter polsko- wspólnorynkowy.
Premier Bielecki rozmawiał z bońskim ministrem finansów Theo Waiglem o redukcji naszego zadłużenia. Polityk niemiecki zapewnił, że problem może być wkrótce rozwiązany, choć konieczne są dalsze intensywne konsultacje w gronie Klubu Paryskiego.
Polski premier spotkał się również z przewodniczącym SPD Hansem Jochenem Voglem. Podczas niedawnej debaty w Bundestagu socjaldemokraci opowiedzieli się za większą kontrolą działalności kulturalnej prowadzonej przez Związek Wypędzonych w Polsce, aby nie kolidowała ona z dążeniem Republiki Federalnej do pojednania z Polską.
Jan Krzysztof Bielecki rozmawiał również z przywódcą współrządzącej partii liberalnej FDP Otto Lambsdorffem. Liberałowie niemieccy są zdecydowanymi orędownikami jak najszybszego przyjęcia Polski do Wspólnoty Europejskiej.
Po południu premier RP spotkał się we Frankfurcie nad Menem z prezesem Banku Federalnego Karlem Otto Poehlem.

+

Wczoraj po południu premier Jan Krzysztof Bielecki po dwudniowej wizycie oficjalnej w RFN powrócił do Warszawy. Pytany przez dziennikarzy odpowiedział, że Polacy będą jeździć do RFN bez wiz od kwietnia.


MEN narzuci tylko minimum programowe
W oświacie rewolucji nie będzie

Rewolucji w oświacie nie będzie, niezbędne są jednak szybkie i radykalne zmiany w funkcjonowaniu placówek oświatowo- wychowawczych - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji narodowej, Robert Głębocki.
Projekt nowej ustawy o systemie oświaty zaakceptowała Rada Ministrów, w najbliższym czasie skierowany będzie do parlamentu - poinformował minister.
Zasadniczo zmienione będą programy nauczania. Nauczyciel zobowiązany będzie do realizacji jedynie minimum programowego, narzucanego przez resort. Stąd większa będzie odpowiedzialność pedagogów za metody i treści nauczania. Szkoła będzie taka jaki nauczyciel - podkreślił min. Głębocki.
Likwidowane będą studia nauczycielskie. W ich miejsce tworzone będą 3-letnie kolegia nauczycielskie, kształcące w zakresie wszystkich przedmiotów szkół podstawowych. Od października funkcjonują nauczycielskie kolegia języków obcych, które znakomicie zdały egzamin.

W przededniu głębokich zmian organizacyjnych i modelowych jest szkolnictwo zawodowe. Ogólne założenia przeobrażeń opracował MEN. Dyskutowany jest też projekt reformy kształcenia zawodowego, wysunięty przez niezależny od resortu zespół. (PAP)


Stanowiska ♦ Oświadczenia

Komisja Zakładowa przy ZR NSZZ „S” Dolny Śląsk popiera protest Okręgowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „S” Dolny Śląsk z dnia 5 marca 1991 r., w sprawie dot. odwołania członka Prezydium Bogdana Karaudy przez Zarząd Regionu, na wniosek Tomasza Wójcika.
Skupianie się przewodniczącego Regionu wyłącznie na rozgrywkach personalnych i pozbywanie się ludzi mających odmienne zdanie od Tomasza Wójcika, przypomina nam sposób funkcjonowania, tak krytykowanych, posiadających monopol „na jedynie słuszną mądrość” organizacji komunistycznych.
Z drugiej strony powiększające się bezrobocie, likwidacja zakładów pracy i pogarszająca się sytuacja materialna naszych członków, wymaga natychmiastowego i rzeczowego przeciwdziałania ze strony władz Regionu.
Działaniem takim na pewno nie jest likwidacja przez ZR i przewodniczącego podstawowych, gwarantowanych przez Statut i Uchwałę Programową Związku, działów Zarządu Regionu takich jak: Dział Ochrony Zatrudnienia i Ochrony Pracy, Dział Ochrony Środowiska Naturalnego i Dział Kontaktów z Zakładami.
Dlatego apelujemy do dolnośląskich delegatów o występowanie z wnioskiem o zwołanie Walnego Zebrania Delegatów Regionu Dolny Śląsk, na którym wszystkie poruszone przez nas sprawy zostałyby rozpatrzone.

Za KZ NSZZ „S” przy ZR:
przew.: Sławomir Mularczyk
sekretarz: Bożena Rahn
skarbnik: Sławomir Kluszycki
wiceprzew.: Andrzej Tomczak

Rolnictwu potrzebne państwo

Nie niska wydajność gospodarstw, lecz względna nadprodukcja jest problemem naszego rolnictwa - powiedział wczoraj na konferencji prasowej przewodniczący Rady Głównej Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Janusz Maksymiuk. Sprzedaż wyprodukowanych płodów rolnych utrudnia rolnikom dodatkowo sprowadzanie taniej żywności z zagranicy. Rolnictwo polskie - dodał przewodniczący - nie jest w stanie konkurować z tym importem, ponieważ w EWG subwencje obniżające koszty produkcji rolniczej wynoszą w przeliczeniu na hektar ok. 800 dolarów, a u nas zaledwie 40 dolarów.
Skuteczniejsza ochrona przed tą nieuczciwą konkurencją leży w interesie nie tylko rolników, ale całego społeczeństwa. Jeśli bowiem dopuścimy do zniszczenia rodzimej produkcji rolniczej, za 2-3 lata będziemy musieli zapłacić eksporterom produktów rolniczych każdą cenę. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju zapewnić powinno wprowadzenie minimalnych cen gwarantowanych na płody rolne w celu wyeliminowania dysproporcji, które w okresie urynkowiania gospodarki narastają między cenami skupu, a cenami środków do produkcji rolnej. Fakt, że premier Bielecki nie mówi „nie” dla cen minimalnych w rolnictwie, ale chce rozmawiać jak to zrobić, stwarza szansę - powiedział Maksymiuk - poszukiwania rozwiązań.
Poinformowano, że jutro odbędzie się w Warszawie wcześniej zapowiadana przez Prezydium Rady Głównej pokojowa manifestacja rolników, w czasie której kółkowicze zamierzają przekazać władzom rezolucję. Podkreślić mają w niej potrzebę zwiększenia interwencjonizmu państwowego w rolnictwie.


Kuzyn Husajna ma zdusić rebeliantów

Dokończenie ze str. 1
umowy o systemie bezpieczeństwa w Zatoce sporządzony przez osiem państw arabskich, które uczestniczyły w wojnie przeciwko Irakowi (Syria, Egipt i sześć państw Rady Współpracy Rejonu - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie), przewiduje powołanie arabskich sił pokojowych. Iran oświadczył, że sprawy tego rejonu należą do wyłącznych kompetencji krajów Zatoki (Syria i Egipt nie spełniają tego warunku).
Irak gotów jest zwrócić Kuwejtowi pewną ilość złota, pieniędzy w walucie kuwejckiej, obiekty muzealne i samolot pasażerski. Minister spraw zagranicznych Iraku Tarik Aziz poinformował o tym wczoraj ONZ.
• Według informacji przekazanych wczoraj przez amerykańskie źródła wojskowe, wojska lojalne wobec prezydenta Saddama Husajna odzyskują kontrolę nad zrewoltowanymi miastami południa Iraku. Najprawdopodobniej siły Saddama Husajna zaczynają już panować nad sytuacją w Basrze, którą - według wcześniejszych doniesień - opanowała szyicka opozycja.


Wzmacniamy obronę wschodniej granicy

Minister obrony narodowej, wiceadmirał Piotr Kołodziejczyk podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami poinformował, że rozpoczęła się już dyslokacja jednostek wojskowych z zachodu kraju na wschód. Jest ona bardzo kosztowna. Minister powiedział także, że od pół roku przygotowany jest plan operacyjny wzmocnienia granicy wschodniej w związku ze spodziewaną, niekontrolowaną migracją(PAP)



Przepustki do Czechosłowacji
Nie dla turystów

Jak informuje Wydział Prasowy MSW, w związku z przywróceniem od 1 marca małego ruchu granicznego między RP a CSRF, organami uprawnionymi do wydawania przepustek przekraczania granicy są: komendy wojewódzkie policji w Krośnie, Krakowie, Nowym Sączu, Opolu, Katowicach, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu, a także komendy rejonowe w Gorlicach, Lesku, Nowym Targu, Suchej, Żywcu, Zakopanem, Głubczycach, Nysie, Prudniku, Raciborzu, Cieszynie, Pszczynie, Rybniku, Wodzisławiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu Śląskim, Nowej Rudzie, Zgorzelcu.
Wprowadza się przepustki
• jednorazowe - ważne 14 dni, a uprawniające do przebywania w pasie małegu ruchu granicznego, czyli do 15 km, przez okres 3 dni. Wystawiane są ze względów rodzinnych lub innych ważnych powodów. Opłata skarbowa za przepustkę jednorazową wynosi 2000 zł.
• Stałe - ważne 12 miesięcy, uprawniające do każdorazowego pobytu w Czechosłowacji przez 7 dni, przysługujące zatrudnionym lub wykonującym inne czynności po stronie czechosłowackiej do 15 km, użytkującym grunty lub inne użytki rolne i leśne w pasie do 15 km granicy, legitymującym się wyjątkowo ważnymi powodami (rodzinnymi, szkolnymi, naukowymi). Opłata za tę przepustkę wynosi 7000 zł.
Dzieci do lat 15 mogą przekraczać granicę i przebywać w pasie do 15 km bez przepustki w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna i są wpisane do przepustki. Przepustki uprawniają do przekraczania granicy tylko w przejściach określonych w przepustce.

Postanowienia o małym ruchu granicznym nie dotyczą ruchu turystycznego. (PAP)


Wczoraj

• Do Warszawy przybył zastępca sekretarza skarbu USA David Mulford. Celem wizyty są m. in. rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu o redukcji naszego zadłużenia. Wieczorem Mulford rozmawiał z wicepremierem Leszkiem Balcerowiczem.
• Do Warszawy przybył Frans Andriessen, wiceprzewodniczący Komisji Wspólnot Europejskich. Głównym tematem jego rozmów z prezydentem i premierem mają być kwestie związane ze stowarzyszeniem Polski z EWG.
• Prezydent Lech Wałęsa przyjął w Belwederze ministra spraw zagranicznych Szwecji Stena Anderssona. Rozmowa - tak z uwagi na czas jej trwania, jak i tematykę - wykroczyła poza protokół dyplomatyczny.
• Sekretarz generalny UZE - dr Willem van Eckelen oraz przedstawiciel Francji sprawującej obecnie okresowe przewodnictwo Rady Unii, Philip Gutlluy z francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych, złożą w dniach 7-8 marca wizytę w Polsce.
• Negocjacje w sprawie układu o dobrym sąsiedztwie i współpracy między Niemcami i Polską będą prowadzili wysocy rangą przedstawiciele obu państw w dniach 19-20 marca - poinformowało w Bonn niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
• O sytuacji konfliktowej w Ostrzeszowie, portach lotniczych i PGR-ach, o regułach negocjacji i o reformie systemu emerytalno- rentowego prezydent Lech Wałęsa rozmawiał z ministrem pracy i polityki socjalnej Michałem Bonim.


Sport

• I liga tenisa stołowego: AZS Gdańsk - Broń Radom 9:1 (zaległy). Superliga: miejsca 5.-6. Holandia - Francja 5:2
• Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym juniorów w Reit im Winkl: 5 km juniorek - 1. S. Halle (Norwegia), 2. K. Neumanova (CSRF), 3. S. Lyytikoenen (Finl.), 10 km juniorów - 1. T. Alsgaad (Norwegia), 2. M. Goerasson (Szwecja), 3. S. Repo (Finl.).
• Podczas Zimowej Uniwersjady w Sapporo bieg sztafetowy kobiet 3 x 5 km wygrały Rosjanki. Polki zdobyły brązowy medal (wyprzedziły je jeszcze Japonki o 1.4 sek.
• Zaległe mecze w europejskich ligach: Francja: Nancy - Cean 0:0, Sochaux - Nice 0:0. Niemcy: St. Pauli Hamburg - Hertha Berlin 2:2.

Europejskie puchary
PE: Crvena Zvezda Belgrad - Dynamo Drezno 3:0 (2:0). Bramki - Prosinecki (20), Binic (42) i Savicevic (56). Spartak Moskwa - Real Madryt 0:0. Widzów 90 tys.
PZP: Legia Warszawa - Sampdoria Genua 1:0 (1:0). Bramka - Czykier (45). Dynamo Kijów - FC Barcelona 2:3 (1:2). Bramki - dla Dynama: Zajec (33) i Szmatowalenko (81 - karny), dla Barcelony - Bakero (5), Ortega (45) i Stoiczkow (63 - karny). Widzów 96 tys.
UEFA: Bologna - Sporting 1:1 (0:0). AS Roma - Anderlecht 3:0 (1:0).