Przejdź do zawartości

Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/061

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
V.
O życiu płciowem w młodości.

Dzieciom obce są stosunki płciowe. Dziecko jest, mówimy, „niewinne”, to jest w mozgu jego nie powstaje jeszcze pojęcie z dziedziny życia płciowego. Narządy płciowe bowiem mają się dopiero rozwinąć, tymczasem odpowiedni do mozgu biegun stanowią gruczoły limfatyczne. Pojęcia takie zarysowują się wyraźniej w umyśle dziecka z chwilą, gdy narządy płciowe dojrzewają, to jest u chłopców z rokiem 14 lub 15 życia, u dziewcząt zwykle nieco wcześniej.
Ale trzeba zważać, że niejednokrotnie już przedtem wyobraźnię dziecięcą uderzają różne obrazy i urojenia, rozbudzające w dziecku nieznane a dziwnie wstrząsające uczucia niewyraźnie odczuwanej rozkoszy.
Chłopcy jedenasto- i dwunastoletni nieraz doznają dziwnych zawrotów na widok dziewcząt, i lubują się rozmyślaniem o nich, choć nie mają świadomości, dlaczego myśl ich krąży około pewnej części ciała tego lub owego dziewczęcia. Na ten stan półsenny budzącej się wrażliwości płciowej dotąd zamało uwagi zwracano w wychowawstwie. Nieraz przyczyny wprost mechaniczne powodują u dzieci miłe dreszcze zmysłowe jeszcze niepojęte dla nich co do istoty: dzieje się to często wskutek