Przejdź do zawartości

Promieniotwórczość/Rozdział XI/57

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Maria Skłodowska-Curie
Tytuł Promieniotwórczość
Redaktor Irena Joliot-Curie
Frédéric Joliot-Curie
Wydawca Komitet Wydawniczy Podręczników Akademickich
Data wyd. 1939
Druk Drukarnia Kasy im. Mianowskiego
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Ludwik Wertenstein
Tytuł orygin. La radioactivité
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Indeks stron

§ 57. Wykładnicze prawo przemiany radiopierwiastka. Dwa rodzaje przemian.

Podstawowe prawo przemiany radiopierwiastka opiewa, że ilość tego pierwiastka, ulegająca przemianie w jednostce czasu, jest proporcjonalna do ilości istniejącej w danej chwili. W ten sam sposób charakteryzujemy każdą nieodwracalną reakcję monomolekularną.
Niechaj będzie N liczba atomów radiopierwiastka w chwili t, N0 wartość N w chwili początkowej; możemy napisać:

dN/dt = — λN, N = N0e—λt,   ln N = ln N0 — λt,

gdzie X jest to współczynnik charakterystyczny dla danego pierwiastka, zwany stałą zaniku; jest to zarazem styczna kąta nachylenia prostej przedstawiającej zmniejszanie się lnN jako funkcji czasu. Jeżeli zamiast logarytmów naturalnych używamy dziesiętnych, to obliczamy λ na podstawie równania:

log N = log N0 — λt log e,   gdzie log e = 0,4343.

Prawo wykładnicze wyraża po prostu, że traktujemy przemianę promieniotwórczą jako zdarzenie przypadkowe, którego doznają kolejno niektóre atomy, gdy inne pozostają jeszcze nietknięte. Współczynnik λ odgrywa w tym ujęciu rolę prawdopodobieństwa przemiany odniesionego do jednostki czasu. Niektóre atomy ciała posiadają życie bardzo krótkie, natomiast inne zachowują istnienie w ciągu znacznie dłuższego czasu. Możemy obliczyć ich średni czas życia θ. Jeżeli dN jest to liczba atomów, które uległy zanikowi w czasie zawartym między t i t + dt, to możemy powiedzieć, że te atomy przeżyły czas t; średni czas życia N0 atomów równa się zatem:

.

Średni czas życia może służyć do charakteryzowania radiopierwiastka podobnie jak stała zaniku.
Między okresem T radiopierwiastka, czyli czasem zaniku jego ilości do połowy oraz λ i θ istnieją następujące zależności:

λT = ln2 = 0,693,   T = θ ln 2.

Istnieją dwa rodzaje przemian promieniotwórczych: przemiany, którym towarzyszy emisja promieni α oraz przemiany związane z emisją promieni β. W pierwszym przypadku z jądra atomowego wybiega z wielką prędkością cząstka α, tj. jądro helu; pozostała część jądra stanowi jądro nowego atomu, którego masa atomowa jest o 4 jednostki mniejsza od masy pierwotnego atomu, ładunek zaś jest mniejszy o 2 jednostki od pierwotnego ładunku. W drugim przypadku mamy do czynienia z emisją elektronu jądrowego, czyli cząstki β; utworzony atom posiada w przybliżeniu tę samą masę, co atom pierwotny, wszelako ładunek jądrowy jest o jednostkę większy.
Na ogół tylko jeden z tych rodzajów przemiany jest właściwy atomom danego radiopierwiastka; znamy jednak kilka przykładów przemian wielorakich zwanych rozgałęzieniami, w których określona liczba atomów doznaje przemiany z emisją promieni α, pozostała zaś część ulega przemianie z emisją promieni β.
Całkowita stała zaniku równa się w tym przypadku sumie dwóch częściowych stałych zaniku.
Widzimy zatem, że promieniowanie jest związane w istotny sposób z przemianą promieniotwórczą i może być traktowane jako widomy objaw tej przemiany. Liczba cząstek α wysyłanych przez ciało promieniotwórcza jest równa liczbie przeobrażonych atomów; to samo stosuje się do pierwotnych promieni β. Na ogół jednak emisji promieni β towarzyszy emisja promieni γ, powodująca emisję promieni wtórnych; wskutek tego całkowita liczba cząstek β powiększa się w określonym stosunku (§ 91). We wszystkich przypadkach natężenie promieniowania czystego radiopierwiastka, zmierzone w danej komorze jonizacyjnej, daje się przedstawić wzorem:

I = k λ N,

gdzie k jest to współczynnik aktywności, zależny od rodzaju promieniowania i jego mniej lub więcej zupełnego zużytkowania w komorze.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Maria Skłodowska-Curie.