Postanowienie Namiestnika Królewskiego, z dnia 10. Lutego 1816 r. oznaczaiące karę na przechowuiących zbiegów Woyskowych

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Prawo historyczne


Postanowienie Namiestnika Królewskiego oznaczaiące karę na przechowuiących zbiegów Woyskowych
Postanowienie Namiestnika Królewskiego oznaczaiące karę na przechowuiących zbiegów Woyskowych
z dnia 10 lutego 1816
Publikator: Dziennik Praw Królestwa Polskiego Tom I (1816), nr 2, str. 153-157




W Imieniu Nayiaśnieyszego

ALEXANDRA I.

Cesarza Wszech Rossyi

Króla Polskiego etc. etc. etc.


Namiestnik Królewski w Radzie Stanu.


W zamiarze zapobieżenia zbiegostwu i wymierzenia kar niezawodnych dla każdego, ktoby się dopuścił przestępstwa przechowywania dezerterów Woyskowych; chcąc oraz przepisy Dekretów z dnia 26. Stycznia 1808 i 14. Stycznia 1812 w tém, w czém się niedostatecznemi okazały, tak uzupełnić, iżby ścisłą i prędką zapewniaiąc exekucyą, skutecznie celowi temu odpowiadały; po wysłuchaniu zdań ogólnego zebrania Rady Stanu, postanowiliśmy i stanowiemy co następuie:

Artykuł 1.

Skoro się okaże, iż w któréy Wsi zbieg Woyskowy utrzymywał się, a dowiedzionem zostanie, że Właściciel Włości, lub Jego zastępca o tém wiedział, zapłaci kary Złotych Sto.
Téyże saméy karze podlegać będą posiadaiący, dzierżący, lub Administruiący iakiemkolwiek bądź prawem, domy w Miastach, którzyby Zbiegowi dali schronienie.
Oprócz powyższéy kary, przechowuiący zbiega, bądź we Wsi, bądź w Mieście, lub o nim wiedzący:

a. Zwróci Pułkowi wartość Effektów przez zbiega zabranych, podług oszacowania Woyskowego Etatu, i
b. Nie będzie mógł, ani on sam, ani któżkolwiek domagać się od Zbiega wynadgrodzenia, ani zwrotu tego, co mu podczas pobytu w zbiegostwie we Wsi lub w Mieście daném było.

Artykuł 2.

W przypadku, gdyby dowiedzioném było, że Zbieg w kilku Wsiach, Miastach, lub mieyscach przebywał, każdy ukrywaiący go podlegać będzie karze Złotych Sto. — Wynadgrodzenie zaś Effektów w punkcie 1. ad a. wymienionych, rozłożoném będzie wszystkich, którzy o ukrywanie zbiega przekonani zostaną.

Artykuł 3.

Kommissarz Obwodowy otrzymawszy doniesienie o poścignieniu Zbiega, natychmiast z dostawionego całą indagacyą wyprowadzi; Zbiega do Kommendy Woyskowéy naybliższéy odeśle, wszystkie zaś Osoby o ukrywanie iego obwinione Sądowi Grodzkiemu podda.

Artykuł 4.
Sąd Grodzki, równo z odebraniem Indagacyi od Kommissarza Obwodowego, natychmiast wezwawszy obwinionych, przyiąwszy ich Obronę ustnie lub na piśmie, przed wszystkiemi Sprawami za rezolucyą, bez innych form rzecz roztrzygnie, winnych podług ninieyszego postanowienia ukarze, i wyexekwowanie Kommissarzowi Obwodowemu poleci.

Artykuł 5.

Kommissarz Obwodowy exekwuie natychmiast zasądzoną karę; z niéy Zł. Polsk. 30. oddaie temu, który poymał, lub doniósł o Zbiegu, resztę zaś iako i wartość Effektów, stósownie do Artykułu 1. odsyła do Kassy Jeneralnéy Woyskowéy co kwartał wraz z rachunkami.

Artykuł 6.

Rozporządzenie ninieysze stanowiące karę na przechowuiących Zbiegów Woyskowych, nie zwalnia bynaymniéy przepisów Dekretu z dnia 14. Stycznia 1812 roku co do kar na Urzędników winnych opieszałości w odkryciu i imaniu Zbiegów.

Artykuł 7.
Przepisy wyżéy cytowanych Dekretów z dnia 26. Stycznia 1808 i 14. Stycznia 1812 w czémby się wyraźnie ninieyszéy sprzeciwiały Uchwale uchylaią się.

Artykuł 8.

Wykonanie ninieyszego postanowienia, które w Dzienniku Praw umieszczone bydź ma, Kommissyi Rządowéy Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Policyi, i Woyny polécamy.
Działo się w Warszawie na posiedzeniu Administracyiném d. 10. lutego 1816 roku.

(podpisano) Zaiączek.

Minister Sprawiedliwości  
(podpisano)T. Wawrzecki.  
  Radzca Sekretarz Stanu Jenerał Brygady
  (podpisano) Kossecki
  Zgodno z Oryginałem
  Radzca Sekretarz StanuJenerał Brygady
  (podpisano) Kossecki
Zgodno z Wypisem:  
Minister Sprawiedliwości  
Wawrzecki.  

Dzień ogłoszenia dnia 19. Marca 1816.


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).