O religii i kościele/Zakończenie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor N. Lenin
Tytuł O religii i kościele
Wydawca Centralne Wydawnictwo Ludów SSSR
Filja Ukraińska
Data wyd. 1927
Druk Kniżnaja Fabrika Central’nogo Izdatel’stva Narodov SSSR
Miejsce wyd. Charków
Tłumacz E. B.
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
Zakończenie

Podkreślimy tu w krótkich słowach te zasadnicze nauki, które powinniśmy wyciągnąć z przytoczonych w naszej książeczce urywków z pism Lenina.
1. Religija wyrasta w duszy człowieka z dwuch źródeł; ze strachu i niezrozumienia przyrody (choroby, śmierć, posucha, deszcze, błyskawica, burza), jak również z niezrozumienia i niemocy wobec złych porządków społecznych (pańszczyźnianych, burżuazyjnych), które zostały stworzone przez samych ludzi.
2. Im bardziej zaczyna człowiek rozumieć i podporządkowywać sobie siły przyrody, tymbardziej znika u niego strach przed temi siłami. Najlepszą drogą walki z religją jest wprowadzenie sztucznego nawożenia, zaprowadzenia wzorowych gospodarstw, stosowanie maszyn rolniczych i wszelkich innych środków w gospodarce rolnej, zabezpieczających przed nieurodzajem.
3. Im bardziej uczy się człowiek pojmować i opanowywać wszystkie siły i ustrój społeczny, stworzony przez niego, tym mniej posiada on strachu przed dniem jutrzejszym i niespodziewanemi nieszczęściami.
Za panowania obszarników i kapitalistów każdy człowiek gospodarował na własną swoją rękę i na własne ryzyko, na swoją tylko korzyść, dla powiększenia swej własności. Całą gospodarkę ludową prowadzono bez planu; każdy gospodarował, jak chciał i jak mógł. Wszystkim rządziła ślepa walka, konkurencja (współzawodnictwo). Jednego produktu wyrabiano za mało, innego zaś za dużo. Jedni zarabiali, inni zaś — masy całe — rujnowały się. I nikt nie wiedział, skąd przyjdzie ruina, a z jakiego powodu bogactwo. Rozkwit i ożywienie gospodarcze niespodzianie ustępowały miejsca bankructwu i zastojowi gospodarczemu. U wszystkich rodziła się niepewność co do dnia jutrzejszego, uczucie niepokoju i zależności od jakichś nieznanych sił, sił niezależnych od woli człowieka. Te właśnie uczucia zradzały religję.
Rewolucja Październikowa otworzyła drogę dla nowego ustroju społecznego, w którym już obecnie większość bogactw należy do wszystkich, a będą należeć do wszystkich wszystkie bez wyjątku bogactwa, całą gospodarkę będzie się pro-wadzić według przemyślanego planu, na korzyść wszystkich. Z niewolnika, całkowicie uzależnionego od tego, co sam stworzył własnemi rękami, człowiek zmieni się w gospodarza i pana własnego życia. Wtedy to znikną również i źródła religijnych uczuć i nastrojów.
4. Religja sprowadza masy pracujące z drogi walki o lepsze życie i ich świadomość oddaje pod kierownictwo chciwego duchowieństwa, innemi słowy tychże wyzyskiwaczy i wspólników wszelkiego wyzysku.
5. Duchowieństwo wszelkich wyznań i kościołów broniło władzy carskiej, ziemi obszarników, bogactw i fabryk kapitalistów.
6. „Odnowienie” kościoła jest to nowe oszustwo, tylko nowa śpiewka na starą melodję.
7. Warunki życia włościaństwa są tak ciężkie i ciemnota wśród włościan jest tak wielka, że religja szczególnie mocno zakorzeniła się w środowisku włościańskim. Lecz udział włościaństwa wspólnie z bojową klasą robotniczą w wielkiej rewolucji przeciwko obszarnikom i kapitałowi oraz zwycięskie zdobycie przez nich ziemi obszarniczej otworzyło nową kartę w życiu włościaństwa, drogę do dobrobytu, do światła, a więc i do wyzwolenia od strachu religijnego przed życiem i od głupiej i szkodliwej nadziei religijnej na niebo i na klechów.
8. Rzeczą najbardziej uświadamiającą w walce z ciemnotą religijną jest samo życie współczesne, sama praktyka walki klasowej robotników i pracującego włościaństwa przeciwko ciemięzcom.
Na wsi zasadniczym środkiem przeciwko tumanowi religijnemu są wszystkie te środki, które dążą do podźwignięcia gospodarki włościańskiej, cała czynna praca społeczna samych mas pracujących — średniaków, biedoty i parobków („batraków”) pod kierownictwem władzy Radzieckiej w dziedzinie kooperacji, administracji radzieckiej itd.



Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autorów: anonimowy, Władimir Iljicz Uljanow i tłumacza: anonimowy.