Przejdź do zawartości

Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945
Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945
Przekład: Wikiźródła (lista tłumaczy na stronie historii) (z języka angielskiego).
Wikipedia
Wikipedia
 Zobacz w Wikipedii hasło Kapitulacja III Rzeszy

Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, pierwsza strona.
Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, pierwsza strona.

Tylko tekst w języku angielskim jest autorytatywny


AKT KAPITULACJI


  1. My niżej podpisani, działając z upoważnienia Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych, niniejszym bezwarunkowo poddajemy przed Najwyższym Dowództwem Alianckich Sił Ekspedycyjnych i jednocześnie przed Najwyższym Dowództwem Armii Sowieckiej wszystkie siły na lądzie, morzu i powietrzu, które pozostają w dniu dzisiejszym pod niemiecką kontrolą.
  2. Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda rozkazy niemieckim władzom wojskowym, wodnym, powietrznym i wszystkim siłom pod niemiecką kontrolą zaprzestania aktywnych działań o godzinie 2301 czasu środkowoeuropejskiego 8 maja i pozostania na pozycjach zajmowanych w tym czasie. Żaden statek, jednostka pływająca ani też statek powietrzny nie zostanie zatopiony, ani też nie zostaną dokonane żadne uszkodzenia w ich kadłubach, maszynach lub wyposażeniu.
  3. Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda odpowiednim dowódcom, i zapewni przekazywanie wszelkich innych rozkazów wydanych przez Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i przez Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej.
  4. Niniejszy akt kapitulacji nie stanowi przeszkody dla ogólnego dokumentu kapitulacji nałożonego przez Narody Zjednoczone lub w ich imieniu w stosunku do Niemiec i niemieckich sił zbrojnych jako całości i zostanie przez niego zastąpiony.
  5. Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, druga strona.
    Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, druga strona.
  6. W przypadku, jeżeli Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych lub też jakiekolwiek siły pod jego kontrolą będą działać w sprzeczności z niniejszym Aktem Kapitulacji, Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej podejmą działania karne bądź takie, jakie uznają za stosowne.


Podpisano w Reims o 0241Francja w 7 dniu maja 1945

W imieniu Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych.
Jodl

W OBECNOŚCI
W imieniu Najwyższego Dowództwa
Alianckich Sił Ekspedycyjnych.
       
W imieniu Najwyższego Dowództwa
Armii Sowieckiej.
W. B. Smith
       
Sousloparov


F. Sevez
Major Generał, Armia Francuska
(Świadek)
       


Przekład może być udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał
Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.
Przekład

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję i/lub modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation oraz licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.
Można zastosować obie licencje lub jedną z nich. Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.