Wikiźródła:Przyznawanie uprawnień

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Strona ta służy zgłaszaniu się użytkowników zainteresowanych uzyskaniem uprawnień administratora, administratora interfejsu, biurokraty oraz podejmowaniu przez społeczność decyzji w sprawie ich przyznania. Tutaj także użytkownicy posiadający takie uprawnienia mogą poddawać się weryfikacji.

Uprawnienia administratora przyznawane są znanym i cenionym członkom społeczności, zaznajomionym ze sposobem działania projektu i zasadami na niej obowiązującymi oraz cieszącym się zaufaniem wikiskrybów.

Administrator jest opiekunem projektu. Dba o całość projektu i stara się wspierać dobre funkcjonowanie społeczności. Od administratora oczekuje się:

 • zaangażowania w projekt
 • znajomości i stosowania zasad dotyczących edycji stron
 • współpracy z innymi użytkownikami – a szczególnie z innymi administratorami – z wykazaniem opanowania, chęci i zdolności rozwiązywania konfliktów
 • pomocy nowicjuszom.

Byli administratorzy, którzy utracili uprawnienia w wyniku nieaktywności lub sami z nich zrezygnowali, mogą je odzyskać w uproszczonym trybie.

Uprawnienia administratora interfejsu przyznawane są użytkownikom, którzy posiadają odpowiednie umiejętności techniczne i chcą je wykorzystywać na potrzeby projektu i jego użytkowników. Administratorzy mogą uzyskać te uprawnienia na podstawie wniosku skierowanego do biurokraty. Innych użytkowników obowiązuje procedura przyznawania uprawnień taka sama, jak przy przyznawaniu uprawnień administratora.

Zachowanie podczas głosowania[edytuj]

Wikiskrybów uprasza się o poważne podejście do głosowania oraz argumentowanie swej decyzji w sposób racjonalny.

Miejscem komentarzy do głosów jest dział Dyskusja. Wszelkie dopiski bezpośrednio pod głosami będą przenoszone.

Regulamin przyznawania uprawnień[edytuj]

Głosować mogą zalogowani skrybowie (oprócz kandydata) mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 100 edycji i zarejestrowani od co najmniej miesiąca. Aby Wikiskryba otrzymał uprawnienia wymagane jest, aby spośród głosów „za” i „przeciw” co najmniej 80% głosów było „za”.

Przygotowanie i publikacja wniosku[edytuj]

Zgłoszenie poprzez formularz

Wniosek można utworzyć z pomocą przygotowanego niżej formularza zgłoszenia. W celu skorzystania z niego należy:

 1. w polu nazwy uzupełnić nazwę strony
  Tworzona strona musi mieć nazwę odpowiadającą schematowi Wikiźródła:Przyznawanie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik (wyróżnik dodaje się, gdy dla danego użytkownika były już głosowania, i zwyczajowo są to kolejne liczby od 2 wzwyż). Przykładowo dla użytkownika o nazwie XYZ, który chce stworzyć drugie głosowanie właściwa podstrona głosowania powinna mieć nazwę Wikiźródła:Przyznawanie uprawnień/XYZ/2.
 2. kliknąć przycisk „zgłoś”.
  Powoduje to otworzenie w tym oknie/zakładce widoku z kodem docelowej podstrony głosowania
 3. zredagować kod podstrony zgodnie ze zwyczajami oraz pokazanymi nad okienkiem edycji poradami i zapisać podstronę
 4. utworzoną podstronę głosowania dopisać poniżej w sekcji Kandydatury jako {{Wikiźródła:Przyznawanie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik}}.


Formularz

Kandydatury[edytuj]