Wikiźródła:Narzędzia

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona ta ma za zadanie zbierać skrypty, które rozszerzają funkcjonalność Wikiźródeł. Poniżej znajdą się linki do instrukcji instalacji oraz obsługi poszczególnych skryptów.

Dostępne narzędzia[edytuj]

Opis Uwagi
Skróty klawiszowe – skrypt dodaje popularne skróty klawiszowe, które przyspieszają pracę z tekstami.
Schowaj menu boczne – dodaje przycisk, który umożliwia schowanie całego menu bocznego. Co to daje? Jakieś 150 pikseli więcej na edytowanie i czytanie artykułów.
EditHysteria – wyświetla pod tytułem strony informacje o ostatnich autorach zmian.
HotCat – narzędzie przyspieszające edycję kategorii stron. Pozwala na półautomatyczne dodawanie, usuwanie, edycję, a także podpowiada nazwy kategorii.
Navigation popups – skrypt wyświetlający miniaturową i uproszczoną stronę po wskazaniu kursorem myszki dowolnego linku wewnętrznego. Oprócz treści wyświetlane jest też menu ułatwiające między innymi przywracanie starych wersji artykułu, czy zostawianie komentarzy użytkownikom.
wikEd – narzędzie rozszerzające możliwości edytora artykułów. Po zainstalowaniu go nad oknem edycji pojawia się zestaw pasków edycyjnych, dzięki którym można szybko i łatwo przeprowadzać edycję treści, która dodatkowo prezentowana jest w sposób, który podkreśla składnię MediaWiki.
QuickEdit – skrypt dodaje możliwość szybkiej edycji akapitów bezpośrednio na stronie.
Crystal Clear action viewmag.png Wynn.svg Wyszukiwanie i zamiana – dodaje dwa przyciski do paska narzędziowego nad oknem edycji, które umożliwiają skorzystanie z nowych funkcji: wyszukiwanie i zamiana oraz zmiana wielkości liter.
Popraw tekst OCR – dodaje przycisk Toolbaricon regular T.png (Button defaultsort.png w starym pasku narzędzi edycyjnych), który poprawia format tekstu oraz typowe błędy OCR w oknie edycji proofread. Proszę o uwagi i sugestie na stronie Skryptorium.
Broom icon.svg Sprzątanie kodu – zmienia kod stron wprowadzając automatycznie drobne zmiany w kodzie (wykorzystywać przy normalnej pracy edytorskiej).
Kolorowanie i zamiana nazw użytkowników – skrypt pozwala na kolorowanie (przyporządkowanie stylu) i podmianę nazwy użytkownika. Standardowo koloruje nazwy administratorów, botów oraz stewardów.
Odpowiedzi z linkami – skrypt dodaje linki do odpowiedzi przy ksywce wikipedysty (szczególnie przydatne, jeśli ktoś nie ma takiego linka w podpisie). Po kliknięciu w taki link otwierana jest strona dyskusji danego wikipedysty, tak by można było od razu dodać nową wypowiedź (nowa sekcja – jak po kliknięciu w "+").
QuickEditCounter – skrypt wyświetlający pod tytułem na stronie dowolnego użytkownika lub jego dyskusji (oraz stron podrzędnych) informację o liczbie edycji tegoż użytkownika.
QuickHistory - narzędzie powoduje szybkie wyświetlenie historii edycji danej strony po wskazaniu kursorem myszy linka do historii zmian.
Wyróżnij nowe strony – włączenie spowoduje na liście ostatnich zmian wyróżnienie komunikatów o utworzeniu nowej strony poprzez oznaczenie ich innym kolorem tła.
Dynamiczne adresy IP – skrypt wyświetla ramkę z informacją, że dany użytkownik posiada dynamiczny adres IP (na stronach zakładania blokady, wkładu oraz dyskusji).
Usuń – dodanie nowych możliwości do strony usuń.
Blokuj – dodanie nowych możliwości do strony zablokuj.
Zabezpiecz – dodanie nowych możliwości do strony zabezpiecz.
Usuwanie wersji – ukrycie elementów interfejsu służących do usuwania wersji oraz dodanie linku do menu narzędzia pozwalającego na przywrócenie ich jednym kliknięciem.
Historia korekty - dodaje dodatkową zakładkę w przestrzeni nazw Strona, umożliwiającą szybkie wyświetlenie listy osób, które zmieniały status korekty.
Linkujące z siostrzanych projektów – rozszerzenie strony specjalnej Linkujące o przycisk umożliwiający sprawdzenie linków z innych projektów.
Linki do wikisource.org – poprawia linki do wybranych wersji językowych, aby kierowały do wielojęzycznego projektu wikisource.org.
Rozszerzenie stron specjalnych Zdezaktualizowane przejrzane strony oraz Nowe strony o link pozwalający otwierać 10 stron do przeglądnięcia naraz.
Pokazuj link w postaci książki do pokazywania/ukrywania numerów stron oraz link koryguj do poprawiania tekstu.

Objaśnienia:

  • gadżet - narzędzie można włączyć korzystając z zakładki Gadżety na stronie preferencji
  • lokalny - kod narzędzia znajduje się na stronach tego projektu
  • zewnętrzny - kod narzędzia znajduje się na stronach innego projektu (najczęściej na stronach Wikipedii)
  • wymaga sprawdzenia - narzędzie wymaga "przeglądu technicznego"

Zobacz też[edytuj]