Wikiźródła:Narzędzia

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Strona ta ma za zadanie zbierać skrypty, które rozszerzają funkcjonalność Wikiźródeł. Poniżej znajdą się linki do instrukcji instalacji oraz obsługi poszczególnych skryptów.

Dostępne narzędzia[edytuj]

Opis Uwagi
Skróty klawiszowe – skrypt umożliwia dodanie skrótów klawiszowych, które przyspieszają pracę z tekstami. Domyślnie dodaje skrót do wstawiania „é”.
Schowaj menu boczne – dodaje przycisk, który umożliwia schowanie całego menu bocznego. Co to daje? Jakieś 150 pikseli więcej na edytowanie i czytanie artykułów.
EditHysteria – wyświetla pod tytułem strony informacje o ostatnich autorach zmian.
HotCat – narzędzie przyspieszające edycję kategorii stron. Pozwala na półautomatyczne dodawanie, usuwanie, edycję, a także podpowiada nazwy kategorii.
Navigation popups – skrypt wyświetlający miniaturową i uproszczoną stronę po wskazaniu kursorem myszki dowolnego linku wewnętrznego. Oprócz treści wyświetlane jest też menu ułatwiające między innymi przywracanie starych wersji artykułu, czy zostawianie komentarzy użytkownikom.
wikEd – narzędzie rozszerzające możliwości edytora artykułów. Po zainstalowaniu go nad oknem edycji pojawia się zestaw pasków edycyjnych, dzięki którym można szybko i łatwo przeprowadzać edycję treści, która dodatkowo prezentowana jest w sposób, który podkreśla składnię MediaWiki.
QuickEdit – skrypt dodaje możliwość szybkiej edycji akapitów bezpośrednio na stronie.
Wyszukiwanie i zamiana – dodaje dwa przyciski do paska narzędziowego nad oknem edycji, które umożliwiają skorzystanie z nowych funkcji: wyszukiwanie i zamiana oraz zmiana wielkości liter.
Popraw tekst OCR – dodaje przycisk ( w starym pasku narzędzi edycyjnych), który poprawia format tekstu oraz typowe błędy OCR w oknie edycji proofread. Proszę o uwagi i sugestie na stronie Skryptorium.
Sprzątanie kodu – zmienia kod stron wprowadzając automatycznie drobne zmiany w kodzie (wykorzystywać przy normalnej pracy edytorskiej).
Kolorowanie i zamiana nazw użytkowników – skrypt pozwala na kolorowanie (przyporządkowanie stylu) i podmianę nazwy użytkownika. Standardowo koloruje nazwy administratorów, botów oraz stewardów.
Odpowiedzi z linkami – skrypt dodaje linki do odpowiedzi przy ksywce wikipedysty (szczególnie przydatne, jeśli ktoś nie ma takiego linka w podpisie). Po kliknięciu w taki link otwierana jest strona dyskusji danego wikipedysty, tak by można było od razu dodać nową wypowiedź (nowa sekcja – jak po kliknięciu w "+").
QuickEditCounter – skrypt wyświetlający pod tytułem na stronie dowolnego użytkownika lub jego dyskusji (oraz stron podrzędnych) informację o liczbie edycji tegoż użytkownika.
QuickHistory - narzędzie powoduje szybkie wyświetlenie historii edycji danej strony po wskazaniu kursorem myszy linka do historii zmian.
Wyróżnij nowe strony – włączenie spowoduje na liście ostatnich zmian wyróżnienie komunikatów o utworzeniu nowej strony poprzez oznaczenie ich innym kolorem tła.
Dynamiczne adresy IP – skrypt wyświetla ramkę z informacją, że dany użytkownik posiada dynamiczny adres IP (na stronach zakładania blokady, wkładu oraz dyskusji).
Usuń – dodanie nowych możliwości do strony usuń.
Blokuj – dodanie nowych możliwości do strony zablokuj.
Zabezpiecz – dodanie nowych możliwości do strony zabezpiecz.
Usuwanie wersji – ukrycie elementów interfejsu służących do usuwania wersji oraz dodanie linku do menu narzędzia pozwalającego na przywrócenie ich jednym kliknięciem.
Historia korekty - dodaje dodatkową zakładkę w przestrzeni nazw Strona, umożliwiającą szybkie wyświetlenie listy osób, które zmieniały status korekty.
Linkujące z siostrzanych projektów – rozszerzenie strony specjalnej Linkujące o przycisk umożliwiający sprawdzenie linków z innych projektów.
Linki do wikisource.org – poprawia linki do wybranych wersji językowych, aby kierowały do wielojęzycznego projektu wikisource.org.
Rozszerzenie stron specjalnych Zdezaktualizowane przejrzane strony oraz Nowe strony o link pozwalający otwierać 10 stron do przeglądnięcia naraz.
Pokazuj link w postaci książki do pokazywania/ukrywania numerów stron oraz link koryguj do poprawiania tekstu.

Objaśnienia:

  • gadżet - narzędzie można włączyć korzystając z zakładki Gadżety na stronie preferencji
  • lokalny - kod narzędzia znajduje się na stronach tego projektu
  • zewnętrzny - kod narzędzia znajduje się na stronach innego projektu (najczęściej na stronach Wikipedii)
  • wymaga sprawdzenia - narzędzie wymaga "przeglądu technicznego"

Zobacz też[edytuj]