Wiadomości bieżące, rozbiory i wrażenia literacko-artystyczne 1880/7. I

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Henryk Sienkiewicz
Tytuł Wiadomości bieżące, rozbiory i wrażenia literacko-artystyczne 1880
Pochodzenie Gazeta Polska 1880, nr 4
Publicystyka Tom V
Wydawca Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Gebethner i Wolff
Data powstania 7 stycznia 1880
Data wyd. 1937
Druk Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Miejsce wyd. Lwów — Warszawa
Źródło Skany na Commons
Inne Cały zbiór artykułów z rocznika 1880
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


27.

Kraszewski zamieszcza następujący list w ostatnim numerze Kłosów: „Nie wiem jak mam wyrazić wdzięczność moją całej redakcji, współpracownikom, łaskawym wydawcom i tym wszystkim, którzy do stworzenia wspaniałej Książki jubileuszowej się przyczynili. Pomnika takiego nie czuję się godnym, tak jak i wielkich onych godów, które mi rok ten dał na zasmucenie duszy, na upokorzenie ducha, zmuszonego rachować się z sobą i z nagrodą otrzymaną. Przyjmijcie, proszę, najgorętsze wyrazy wdzięczności, która nie wygaśnie, aż z życiem. J. I. Kraszewski. Drezno, 26 grudnia 1879“.

28.

Odwilż trwa ciągle. Przejazd przez ulice w niektórych miejscach jest prawie niemożliwy z powodu zlodowaciałych od wilgoci i pomieszanych z błotem brył lodu. Topnieją jednak one coraz bardziej, a gdzieniegdzie tworzą już piękne jeziorka, wśród których wyższe miejsca sterczą na kształt wysp. Jak miło jest przejeżdżać między temi archipelagami, łatwo zrozumieć. W innych miastach załatwiają się ze śniegiem wywożąc go; u nas operacji tej dokonywa słońce. Jesteśmy wybranem miastem.

29.

Pan Cieślewski stanowczo opuszcza operę naszą; — również jak i pan Wasilewski.
Jeżeli tak dalej pójdzie, wkrótce zostanie zapewne tylko... administracja.

30.

Sala licytacyjna przyjmuje wszelkie ofiary, składane w naturze dla Szlązaków.

31.

Na koncercie p. J. Chodakowskiego p. Modrzejewska deklamować będzie: Dzieje piosenki Asnyka i Hagar na puszczy Ujejskiego..
P. Marcello wypowie ustęp z Maryi Malczeskiego.

32.

Obraz. Głośne płótno Chlebowskiego, Handlarz czerkieski, wystawione zostanie wkrótce na widok publiczny.

33.

Narodni Listy zamieszczają następujące pismo dziękczynne artystki naszej, p. Maryi Derynżanki, do czeskiej publiczności:
„Opuściwszy Pragę, gdzie tyle doznałam serdecznych objawów uznania i sympatii, śpieszę wynurzyć temi słowy gorącą moją wdzięczność publiczności praskiej i wszystkim szanownym stowarzyszeniom i osobom, które mię zaszczyciły telegramami w dniu mego benefisu.
Czuję to silnie, że przyjęciem waszem nie uczciliście moich słabych zdolności, które zawdzięczam gorącemu umiłowaniu sztuki, ale życzeniem waszem było powitać sympatycznie tę mowę, w której się do was odezwałam, i tę bratnią wam duchem sztukę, w której się wychowałam.
Są w kraju naszym artyści ode mnie lepsi i zasłużeńsi — mojem szczęściem, że ja przybyłam do was pierwsza.
Skorzystaliście z mego przybycia, ażeby przesłać pozdrowienie moim stronom rodzinnym.
I dlatego z wieńców i kwiatów waszych nie biorę nic dla siebie, ale składam je wszystkie tam, gdzie należą.
Wdzięczna wam — Maryja Derynżanka“.
List ten, pełen skromności, obywatelskich uczuć i zamiłowania do sztuki, załączamy z przyjemnością.

34.

Urzędnicy i służba jednej z tutejszych kolei żelaznych zebrali między sobą składkę na dotkniętych głodem Szlązaków. Składka wyniosła rs 500.
Między ofiarodawcami, dróżnicy, gdy dowiedzieli się, że to o braci chodzi, składali po rs 2 i 3. Wobec niskiej pensji, jaką pobierają, objaw ten dowodzi, że poczucie braterstwa nie wygasło w ludzie naszym.

35.

Więzienie dla dłużników, istniejące na Lesznie, ma być podobno zniesione.

36.

W kongresie przyrodników, odbywającym się w Petersburgu, bierze udział wykładający w Uniwersytecie tutejszym prof. Nawrocki.

37.

Nowosti piszą, że w roku bieżącym na utrzymanie wyższej policji, komisji śledczej i wojskowo-śledczej skarb wyasygnuje rs 45,068. W tej liczbie na policję wyższą rs 27,000, na komisję śledczą w sprawach politycznych Kraju Północno-Zachodniego rs 1,100, na komisję wojskowo-śledczą w Królestwie rs 16,968.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Henryk Sienkiewicz.