Dyskusja wikiskryby:Grawiton

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Najnowszy komentarz napisał(a) 1 rok temu MediaWiki message delivery w wątku Źródłosłów 2022
Witaj na Wikiźródłach!

Grawiton, witaj na Wikiźródłach – polskojęzycznej wolnej bibliotece! Cieszymy się, że postanowiłeś do nas dołączyć.

Mam nadzieję, że polubisz ten projekt i zostaniesz z nami. Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś o nią dowolnego aktywnego administratora lub innego doświadczonego użytkownika. Możesz także zadać pytanie w Skryptorium lub poeksperymentować we własnym brudnopisie.

Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z treścią następujących stron:

Pamiętaj: w tym projekcie możemy publikować teksty wyłącznie na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach wersja 3.0 (lub zgodnej), lub będących w domenie publicznej (czyli m.in. takich, których autor i/lub tłumacz zmarli ponad 70 lat temu).

Na Wikiźródłach odpowiadamy na stronach dyskusji, w wątku wiadomości, klikając na przycisk [odpowiedz]. Można też użyć szablonu ping z nickiem wikiskryby, dla którego przeznaczona jest wiadomość {{ping|nick wikiskryby}}. Wtedy jest on/-a o tym informowany/-a takim samym pomarańczowym paskiem, jaki Ty ujrzałeś przed chwilą. Każdą odpowiedź podpisujemy czterema tyldami: ~~~~, które są automatycznie zamieniane na Twój podpis, link do Twojej dyskusji oraz datę zamieszczenia wypowiedzi.

Miłej pracy i zabawy! 

Joanna Le (dyskusja) 22:05, 28 lis 2017 (CET)Odpowiedz

Witaj[edytuj]

Miło widzieć nowego skrybę :-) Na początek mam parę uwag, które mogą pomóc w dalszej pracy i zabawie

W samouczku możesz poczytać o formatowaniu tekstu.
Nie justujemy tekstu na stronach indeksu, robimy to dopiero przy tworzeniu przepisanego tekstu na stronie głównej.
Warto korzystać z narzędzi - gadżetów w przyborniku "Popraw układ i najczęstsze błędy OCR" i "Sprzątanie kodu".
Nie używamy tagu <center> i <big> zamiast nich używamy szablonu {{c}} i {{f}}(lub {{f*}}. Użycie wycofywanych tagów powoduje pojawienie się komunikatu z ostrzeżeniem i Znacznika strony "Niezgodne z HTML".

Jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało :-) Pozdrawiam Joanna Le (dyskusja) 22:21, 30 lis 2017 (CET)Odpowiedz

Dobry wieczór![edytuj]

Dziękuję za Twoje ostatnie edycje. Włożyłeś sporo przygotowań przed stworzeniem pierwszej strony. I wydaje mi się, że po moich wskazówkach będzie Tobie łatwiej. Spójrz, co zmieniłem podczas mojej edycji strony 202 Książki do nabożeństwa:

  • w praktyce nie używamy, poza wyjątkowymi przypadkami, klasycznych HTML-owych znaczników <p>, <div>, <span>, <center>, <small> (dwa ostatnie niezgodne ze standardem HTML5)... Mamy przygotowane szablony do typowych sytuacji (kliknij, by wyświetlić opis): {{C}} załatwia centrowanie tytułów, {{F}} tworzy blok, {{F*}} pozwala na zmianę stylu wewnątrz bloku.
  • Każdy z tych szablonów ma parametr "w=", pozwalający na zmniejszenie (small odpowiada 85%) bądź zwiększenie czcionki
  • W okienku edycji jest ikona stylizowana na dużą literę T, przydatna przy tworzeniu nowej strony i poprawiająca typowe, trudno wprowadzalne z klawiatury symbole, np. zmieniająca dywiz na półpauzę, górne cudzysłowy na dolny na początku i górny na końcu itp. — wypróbuj przy najbliższej okazji.
  • Po chwili przyzwyczajenia się jest wg mnie dużo szybciej. Na tej stronie właściwie wszystko najważniejsze się zmieściło :)
  • Nie używamy na stronach szablonów {{JustowanieStart}}, {{CentrujStart}} — strony to są tylko klocki, z których budujemy strony całych tekstów — i na nich zapewniamy centrowanie (poezja) bądź justowanie (proza).

W razie pytań, wątpliwości, odezwij się na mojej albo swojej stronie dyskusji. Ja albo ktoś inny pomoże. Powodzenia! Bonvol (dyskusja) 22:32, 30 lis 2017 (CET)Odpowiedz

HTML5[edytuj]

Cieszę się, że postanowiłeś nam pomóc w rewitalizacji starego kodu. Mam jednak kilka uwag:

  • argument szablonu {{f*}} nie powinien zawierać znaków nowego wiersza (parser MediaWiki traktuje to jako błąd); szabonu tego używamy zasadniczo gdy chcemy sformatować fragment wiersza tekstu.
  • parametr w= szablonów {{f}}, {{c}}, {{f*}} nie może być samą liczbą, musi zawierać jednostkę (np. px lub %)

Ankry (dyskusja) 22:50, 6 gru 2017 (CET)Odpowiedz

Spisy treści[edytuj]

Witaj :-) Na tej stronie niepotrzebnie się napracowałeś. Do tworzenia spisów treści używamy szablonów {{SpisZw}} i {{SpisPozycja}}. I robimy od razu przekierowania do tekstów na stronie głównej (mimo że jeszcze ich nie ma). Przykład masz tutaj. Spróbuj zrobić taki spis w Lutni, a jakbyś miał pytania albo problemy pisz śmiało. Pozdrawiam Joanna Le (dyskusja) 21:27, 13 lut 2018 (CET)Odpowiedz

Dzieje Galicyi[edytuj]

Na wszelki wypadek chciałbym Cię poinformować, że dodałem lepszej jakości OCR do indeksu Dzieje Galicyi. Ten oryginalny z pliku jest niestety słaby i nie warto się trudzić. :-) Matlin (dyskusja) 23:43, 15 mar 2021 (CET)Odpowiedz


Zaproszenie[edytuj]

Droga Wikiskrybko / Drogi Wikiskrybo !

Jesteśmy małą grupą osób, które łączą wspólne zainteresowania, znamy się dość dobrze z naszych edycji dyskusji, również spotykaliśmy się kilkakrotnie w różnym składzie.

Niestety w zeszłym roku takie spotkanie, choć planowane i mamy nadzieję przez wiele osób wyczekiwane, nie doszło do skutku.

Dlatego w tym roku zaplanowaliśmy spotkanie wcześniej, bo na 11 września 2021. Miejsce spotkania to sala w centrum Warszawy (z dogodnym dojazdem komunikacją miejską: metrem, tramwajem, autobusem), lub po prostu piechotą z Dworca Centralnego.

Spotkanie będzie jednodniowe (być może z jakimś fakultatywnym spotkaniem w piątek lub niedzielę). Będzie być może nieco skromniej.

Będziemy poruszać tematy, które nas interesują, możemy też po prostu luźno pogadać.

Wieczorem może pójdziemy na jakąś pizzę?

Salę załatwimy bezkosztowo, jakaś kawa itp. się na pewno znajdzie, resztę musimy załatwić we własnym zakresie. Staramy się o wsparcie WMPL - niemniej jednak jest to niepewne.

I jeszcze dwie prośby, przy przyjeździe należy swoje dane osobiste zostawić (np. w zamkniętej kopercie) któremuś z biurokratów, Po dwóch tygodniach zniszczymy, to na wypadek jakichś pytań o bezpieczeństwo itp.

Druga sprawa, to prośba o zaznaczenie w mejlu, czy jesteś szczepiona/szczepiony. Nie uzależniamy od tego naszego spotkania niemniej jednak chcemy móc elastycznie reagować na zmieniającą się legislację.

Nie uruchomiliśmy jeszcze strony na wiki, gdzie można się będzie wpisywać, dlatego na razie prosimy o mejla do 13 czerwca do któregoś z nas.

Przepraszam za taką formę, ale musimy podjąć działania przed początkiem wakacji, stąd prośba o szybką deklarację.

Ankry Bonvol Draco flavus

Drogie Skrybki i Skrybowie! Zgodnie z zapowiedziami Źródłosłów pod auspicjami WMPL odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w Warszawie w opisywanej wcześniej lokalizacji. Na stronie Źródłosłów 2021 znajdziecie więcej informacji oraz kartę rejestracyjną. Ponieważ zostają już praktycznie tylko cztery tygodnie prosimy do dopełnienie formalności. Zachęcamy również gorąco do wzięcia aktywnego udziału - czekamy na propozycje tematów do dyskusji lub może prezentacji? Pozdrawiamy Ankry Bonvol Draco flavus

Źródłosłów 2021[edytuj]

Drodzy Wikiskryby!

Po dwuletniej przerwie postanowiliśmy wrócić do formuły wspólnego spotkania wikiskrybów i wikisłownikarzy - Źródłosłowu, organizowanego pod auspicjami Wikimedia Polska. Jeśli oficjalne ograniczenia dotyczące organizowania spotkań oraz warunki epidemiczne na to pozwolą, Źródłosłów odbędzie się zamiast wcześniej zapowiadanego prywatnego spotkania wikiskrybów, w dniach 10-12 września br. w Warszawie. Zarezerwujcie sobie ten termin w Waszym kalendarzu. Więcej informacji wkrótce.

Ankry (dyskusja) 00:42, 3 lip 2021 (CEST)Odpowiedz

Źródłosłów 2022[edytuj]

Drodzy Wikiskrybowie, w dniach 23–25 września 2022 w Gdańsku odbędzie się piąte spotkanie Wikisłownika i Wikiźródeł organizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Do naszej dyspozycji będą sale konferencyjne, w których możemy przeprowadzić warsztaty i dyskusje dotyczące interesujących nas tematów, a także zaprezentować co się działo w projekcie i jego otoczeniu, czy też omówić ewentualne plany na przyszłość. Osoby spoza Gdańska mogą też liczyć na nocleg. Przewidywane są też gadżety dla uczestniczek i uczestników. Więcej informacji o samym spotkaniu oraz o sposobie rejestracji można znaleźć na stronie Źródłosłów 2022. Trwają prace nad (ramowym) programem spotkania, gorąco zachęcam do zgłaszania tematów, które chcielibyście omówić, na temat których chcielibyście się więcej dowiedzieć lub w odniesieniu do których chcielibyście wymienić się poglądami z innymi członkami społeczności. Zgłaszajcie się, rejestrujcie, działajcie! MediaWiki message delivery (dyskusja) 18:18, 18 sie 2022 (CEST)Odpowiedz