Strona:Zygmunt Zaleski - Z dziejów walki o handel polski.pdf/159

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

lepszenia wyposażenia pracowników: odwołując się na rosnącą drożyznę, wystosowano do pracodawców odezwę o przyznanie wyższych poborów pracownikom. Na razie nie było innych możliwości przeprowadzenia dezyderatu zarobkowego. W tymże czasie zajęto się bliżej kasami chorych. W roku następnym wybrano na 32 członków zarządu kasy chorych 25 Polaków, to znaczy zwyciężono wspaniale. Na początku roku 1914 spotykamy wykład „o dążeniach organizacyj zawodowych”. Pierwsza to była w Towarzystwie naszem próba systematyzacji zadań organizacyj zawodowych.
Pokłosie pracy socjalno-politycznej Towarzystwa Młodzieży Kupieckiej w ostatniem dziesięcioleciu przedwojennem przedstawia się względnie poważnie, skoro zważymy, jak minimalnie troszczono się o kwestje te w latach dawniejszych, i zważymy, że w okresie tym związki zawodowe nie mogły wywierać prawdziwego wpływu na bieg ustawodawstwa, a najmniej już organizacje polskie. Do działań śmielszych nie posuwała się młodzież handlowa, a myśl np. strajku nietylko nie podlegała żadnej dyskusji ale stanowiła wręcz obrazę pracownika handlowego według pojęć ówczesnych.
Przyrównywując jednakże działania socjalno-polityczne Towarzystwa naszego do przedsięwzięć związków niemieckich, spostrzegamy różnicę olbrzymią na niekorzyść naszą. Związki niemieckie wydawały obszerne prace z dziedziny