Przejdź do zawartości

Strona:Zarys dziejów miasta Tczewa.djvu/95

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wo 100, później 300 ludzi, liczne kontyngenty wójtostwa Subkowy, Sobowidz, Skarszewy, Starogard, miasta Kościerzyna 7, Skarszewy 13, Tczew 17 ludzi. Oprócz ludzi trzeba było zebrać wielką ilość furmanek do dowozu ziemi, a o wszystko troszczyć musiał się Turzyński. Robotników opłacano jak zwykłych żołnierzy, odżywiając ich po wojskowemu, tak że z tej strony miasto jakichkolwiek ciężarów nie ponosiło, z wyjątkiem Turzyńskiego, którego komendant wojskowy pomawiał o niedbałość, a Komora Pruska napominała do wypełniania obowiązków wobec Francuzów.
Dnia 15-go lipca 1807 prace przerwano, by je na nowo podjąć w roku 1812 podczas przemarszu Napoleona do Rosji. Dalszej rozbudowy i to ostatniej doznały po powrocie Napoleona z Rosji podczas oblężenia Gdańska w lipcu 1813. Wówczas to otoczono miasto 12-tu redutami, które najstarsi dziś żyjący obywatele jeszcze znali. Poniżej podajemy niektóre:
Reduta Czyżykowska, na terenie radcy Fischera, wielkości 19 morgów i 103 prętów kw. równocześnie przyczółkiem była mostowym.
Reduta Wodna, na terenie obywatela Samborskiego, wielkości 2 morgi i 37 m. kw.
Reduta klasztorna, na terenie Dominikanów, wielkości 7 i pół morgów.
Reduta Wysoka, na terenie burm. sprawiedl. Naxa i spadkobierców Morniga, wielkości 6 i pół morgów, ― dziś Bracia Hein.
Reduta Środkowa, na terenie młynarza Tecława, wielkości 4 morgów.
Reduta wśród stodół, na terenie radcy Fischera, wielkości 6 morgów, ― dziś Wodtke i gmach gimnazjalny.
Reduta Młyńska, na terenie Fischera i Mayera, wielkości 35 prętów kw.
Reduta Steltnera, na terenie Steltnera, wielkości 3 morgów.
W roku 1816 ustalono rejony forteczne głębokości 800 kroków, 1300 i ostatni głębokości 1800 kroków, z których pierwszy stale leżał odłogiem. Warunki te w r. 1828 jeszcze zaostrzono. Tczew stał się fortecą bez wojska, a jednym posterunkowym był stróż okopowy zwany także wójtem klucznikiem, dbający i całość okopów i strzegący je od niszczących kopyt bydlęcych. Dopóki miasto rozwijało się normalnie, nie odczuwano zbytnio ciężaru i ograniczenia, jakie okopy i reduty stanowiły, gdyż było jeszcze miejsca dosyć wśród wąsko zakrojonego rejonu fortecznego. Gdy jednak w połowie 19-go wieku wzrastający ruch kolejowy stworzył dla miasta niebywałe i nieoczekiwane warunki rozwoju, potrajając liczbę mieszkańców, coraz silniej odczuwano potrzebę zniesienia redut i zajęcia rejonu fortecznego na rozbudowę miasta. Odnośny wniosek magistratu pierwotnie odrzucony, został wreszcie przez ministerjum wojny uwzględniony w roku 1868. Wójta