Strona:Z tajników archiwów dyplomatycznych (stosunki polsko-amerykańskie w latach 1948-1954).pdf/60

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

żenia o bliskiej współpracy z naszą ambasadą a tym samym by nie zaszkodzić Kościołowi”[1].

Stosunki polsko-żydowshie

Polskie placówki dyplomatyczno-konsularne uważnie śledziły stosunek do Polski organizacji żydowskich, których wpływy w Stanach Zjednoczonych były znaczne. Wśród zamerykanizowanych kół żydowskich stosunek do Polski Ludowej pokrywał się ze stanowiskiem konserwatywnych kół amerykańskich. Również tzw. „wolnościowi socjaliści” z „Forwartesu” oraz prawicowi przywódcy związków zawodowych z „Arbeiter Ringu” typu Dubinsky, Chonin krytykowali ostro system polityczny w Polsce. „O ile zamerykanizowanych Żydów, zwłaszcza ze sfery plutokracji nie interesowały zagadnienia narodowe kultury żydowskiej w Polsce, to koła związane np. z „Forwartesem” grając na sentymentach narodowych drobnomieszczaństwa żydowskiego atakowały Polskę za rzekomą zagładę kultury żydowskiej rzucając hasło exodusu z Polski. W kołach syjonistycznych — stwierdzał raport Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku z 6 styczni 1949 r. — stosunek do Polski jest raczej wstrzemięźliwy. Syjoniści nie mogą nie czuć wdzięczności do Polski Ludowej za jej wydatną Pomoc w sprawie Izraela, lecz w obecnej atmosferze „zimnej wojny” obawiają się dać temu wyraz..... jedyną organizacją żydowską która uważała za stosowne podkreślić z uznaniem rolę Polski, była postępowa, niesyjonistyczna organizacja pisarzy, artystów i naukowców z Albertem Einsteinem i B. Z. Goldbergiem na czele.... Jedynie żydowska lewica społeczna całkowicie i bez zastrzeżeń popiera Polskę Ludową zwalczając wszelkie oszczerstwa antypolskie, propagując przyjaźń z Polską”[2].
W licznych polsko-żydowskich organizacjach sentyment dla Polski był znaczny. Niektóre z tych organizacji udzielały pomocy charytatywnej Żydom w Polsce m.in. American Federation of Polish Jews, United Galician Jews of America, America Council for Warsaw Jews”.

W dziedzinie pomocy materialnej dla Żydów w Polsce najbardziej aktywna była Organizacja filantropijna „Joint”. Cieszyła się ona poparciem rządu amerykańskiego. „Utrzymanie przez „Joit” pomocy dla Żydów polskich na należytym poziomie zgodnie z budżetem Centralnego Komitetu Żydów w Polsce będzie bodźcem dla uaktywnienia licznych polsko-żydowskich ziomkowstw oraz wszystkich żydowskich organizacji postępowych w walce o ustalenie przyjaznych stosunków polsko-amerykańskich (uznanie granic polskich, pomoc materialną, zaprzestanie polityki ekonomicznej dyskrymi-

  1. Central Files: 860C. 404/4-649. UPA Reel 26.
  2. AMSZ, Z9. T25. W2.