Strona:Z Ziemi na Księżyc w 97 godzin 20 minut.djvu/39

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

na powierzchnię księżyca. Wobec powyższe­go, pocisk musi być wyrzucony na dziewięć­ dziesiąt siedem godzin, trzynaście minut i dwa­dzieścia sekund przed tem, nim księżyc znaj­dować się będzie w punkcie, w którym ma spaść pocisk.
Pytanie czwarte: W jakim momencie księ­życ znajduje się w najodpowiedniejszem poło­żeniu w stosunku do ziemi, by można go było dosiągnąć?
— Wobec tego, co powiedziano wyżej, trzeba wybrać moment, w którym księżyc przechodzić będzie najbliżej ziemi, a jedno­cześnie mijać będzie zenit, co zmniejsza jesz­cze odległość o trzy tysiące dziewięćset mil angielskich. Ale, choć księżyc co miesiąc zbli­ża się do ziemi, nie zawsze znajduje się w tym momencie w zenicie. Podobny zbieg faktów zdarza się dość rzadko. Na szczęście jednak zjawisko to będzie miało miejsce 4-go grudnia przyszłego roku i tego dnia o północy księ­życ mijać będzie zenit a jednocześnie znajdo­wać się będzie najbliżej ziemi.
Pytanie piąte: W jaki punkt nieba mie­rzyć należy?
— Z poprzednich odpowiedzi wynika, że strzał musi być wymierzony prawie pionowo w górę, gdyż w ten sposób pocisk wyzwoli