Strona:Wprowadzenie do geopolityki.pdf/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

rakter działalności gospodarczej człowieka. Dlatego też geograficznie czynniki stanowiły zawsze elementarne podstawy i ramy rozwoju człowieka. Społeczeństwo i gospodarka nie rozwijają się w przestrzennej próżni i dlatego elementy fizycznego otoczenia człowieka, takie jak: położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, klimat, bogactwa naturalne, stanowią podłoże kształtujące jednostkę, jej aktywność indywidualną oraz społeczną. Geografia służyła od zarania dziejów jako jeden z elementów interpretacji historii i procesów dziejowych[1]. Nie bez przyczyny grecki uczony Herodot, autor pracy zatytułowanej Dzieje, jest uważany zarówno za „ojca historii”, jak i „ojca geografii”. W jego pracy historia i geografia są związane w nierozerwalną całość jako elementy służące do refleksji nad dziejami ludzkości, nad losami państw i narodów, do poszukiwania praw dziejowych.

Geografię można postrzegać jako naukę o przestrzeni, w której zachodzi aktywność społeczna człowieka. Analizując i badając przestrzeń, dochodzimy do wniosku, że stanowi ona jeden z filarów naukowego poznania człowieka. Znacząca rola przestrzeni w życiu i działalności człowieka wynika z faktu, iż jest ona tym składnikiem, z którym stykamy się na co dzień. Przestrzeń wpływa na świadomość ludzi, co znajduje swoje odbicie w przejawach życia społecznego. Uznaje się niekiedy, iż istnieje zależność pomiędzy charakterem społeczeństwa a ukształtowaniem przestrzeni, którą grupa włada[2]. Miejsca, w których przebywamy, stanowią ważne zjawisko w świecie codziennych przeżyć, a między ludźmi a miejscem ich zamieszkania, powstają głębokie psychiczne i emocjonalne więzi[3]. Wskazuje się m.in., że związek z określonym terytorium jest elementem wpływającym na charakter zbiorowości etnicznych, dla których liczy się posiadanie „własnego miejsca na ziemi”, związanego z narodzinami społeczności i istotnymi fragmentami jej dziejów[4]. Jako czynnik łączności społecznej przestrzeń ma dwojakie funkcje: po pierwsze, wchodzi w grę zależność stosunków od odległości przestrzennych między członkami zespołu; po drugie — trzeba uwzględnić rolę obszaru podporządkowanego grupie w kształtowaniu się jej wyobrażeń. Jeżeli jakaś zbiorowość ludzka posiada wspólny teren, któremu jest podporządkowana, to teren ten nic tylko stanowi łącznik pomiędzy wszystkimi członkami grupy, ponieważ jest im wspólny i każdemu z nich na-

  1. Przestrzeń i polityka. Z dziejów niemieckiej myśli politycznej, wybór A. Wolff-Powęska i E. Schulz, Poznań 2000, s. 12.
  2. A. Wallis, Socjologia przestrzeni, Warszawa 1990, s. 44.
  3. D.J. Wamslej, G.J. Lewis, Geografia człowieka. Podejście behawioralne, Warszawa 1997, s. 254.
  4. B. Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2003, s. 242.