Strona:Stanisław Karwowski - Historya Wielkiego Księstwa Poznańskiego T2.pdf/94

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Związku tego były cztery gałęzie pod rozmaitemi nazwami: Kościuszko w Poznaniu, Zan w Trzemesznie, Zawisza w Ostrowie, Krakus w Lesznie (piąta pod nazwą Chrobry w Głogowie krótko tylko istniała).
Wstępujący do Związku taką składał przysięgę:
„Ja N. N. przystępując po rozwadze i namyśle do Towarzystwa narodowego, przysięgam wobec tu zgromadzonych członków… nigdy nie zdradzić tajemnicy o istnieniu i czynności Towarzystwa i pracować gorliwie w duchu według przepisów i żądań Towarzystwa. Równocześnie przysięgam nie występować z Towarzystwa przed ukończeniem studyów gimnazyalnych i, póki będę jego członkiem, gorliwie wypełniać obowiązki. Szczególnie przysięgam dokładać wszelkich sił w celu oswobodzenia uciemiężonej ojczyzny. Gdybym kiedykolwiek przysięgę tę złamał, ma mnie spotkać zasłużona kara jako człowieka bez czci i religii. A teraz przysięgam na ojczyznę, na odrodzenie mego narodu i na imię Polaka wszystkiego, co w obecności tu zgromadzonych członków w tej chwili zaprzysięgłem, stale i w zupełności przestrzegać.”
Nowoprzyjęty wybierał sobie słowiański przydomek. Składka wynosiła 2½—5 srebrników miesięcznie. Zakupywano druki i broszury treści narodowo - polskiej.
Na czele Towarzystwa stał Zarząd, składający się z prezesa, sekretarza, bibliotekarza, skarbnika i prezesów 2 oddziałów, na które dzieliła się każda gałąź. Uroczyście obchodziło całe Towarzystwo 1) dzień 19 lutego jako rocznicę założenia związku, 2) dzień 3 maja jako rocznicę konstytucyi 1791 r., 3) dzień 29 listopada jako rocznicę powstania 1830 r.
Na posiedzeniach zwyczajnych miewano odczyty z historyi i literatury polskiej, rozprawiano także o ogólno-narodowych i społecznych sprawach. Posiedzenia całego Towarzystwa poprzedzało wysłuchanie mszy św. w kościele i wspólna modlitwa. Potem przemawiał prezes i inni członkowie, wygłaszano wiersze, dokonywano wyborów i omawiano sprawy organizacyi.