Strona:Stanisław Karwowski - Historya Wielkiego Księstwa Poznańskiego T2.pdf/42

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

rozesłać w kopercie przez pocztę do mieszkańców prowincyi, ale twierdzi, że nie udawał na adresie obcej ręki; rozpoczęte śledztwo oznaczy karę za to niestosowne (!) postępowanie, o prowokacyi zaś już dla tego nie może być mowy, że przeciw nikomu nie wystąpiono z oskarżeniem.”
Temu wszystkiemu przysłuchiwał się z galeryi sejmowej Baerensprung, autor memoryału, w którym zapewniał, że o prowokacyi nie może być mowy.
A jednak ten sam Baerensprung utrzymywał bez przerwy korespondencyę z Londynem, tłomacząc aresztowanie Rewita tem, iż udał się do niewłaściwej osoby, imiennika tej, którą mu wskazano, oraz, że wobec osób niewtajemniczonych odgrażał się przeciw szlachcie i duchowieństwu, ostrzegał przytem związkowych, by nie wysyłali na teraz emisaryuszy do Księstwa, gdyż policya jest nader czujną, lecz, by skierowali ich do Hamburga lub Kolonii, gdzie już będzie oczekiwał ich przybycia delegat poznański.
Tak pisał policyjny rewolucyonista w styczniu 1859 r., załączając sfabrykowaną w swych biurach odezwę, wzywającą żołnierzy polskich do dezercyi z szeregów pruskich. W marcu tegoż roku ton jego listów staje się jeszcze bardziej stanowczym, nalega na wysyłanie emisaryuszy do Hamburga lub Kolonii, oraz na przyspieszanie wybuchu rewolucyi we Włoszech, zanim Napoleon III zdąży tam z swą armią.
Najbardziej charakterystycznym był list Baerensprunga, pisany 6 kwietnia 1859 r. do Niederstättera z Berlina, dokąd go minister powołał celem przygotowania odpowiedzi na interpelacyę Niegolewskiego. Przy tym samym stole, przy którym redagował memoryał rządowy, przeznaczony do odczytania w Izbie poselskiej, kreślił Baerensprung do swego pomocnika liścik poufny, zawierający zapewnienie, iż śledztwo, jakie przeciw niemu wytoczy władza centralna, będzie tylko czczą formą. Równocześnie zalecał mu wyprawienie nowego elaboratu Posta do Londynu; była nim proklamacya, nosząca datę: Poznań, 9 kwietnia 1859 r. „Interesa stoją tu — pisano — wybornie, przygotowania do rewolucyi są tak tutaj, jak w Królestwie Polskiem na ukończeniu. Wszyscy wtajemniczeni oczekują z niecier-