Strona:Stanisław Karwowski - Historya Wielkiego Księstwa Poznańskiego T2.pdf/123

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Ignacy Baranowski, Wincenty Szulczewski, krawiec z Gniezna, Ignacy Topczański, syn ogrodnika, Erazm Trzaskowski, Tupasiński, uczeń gimnazyum poznańskiego, Antoni Wojciechowski, Jan Wróblewski z Powidza, Stanisław Wroniecki z Pleszewa, Jakób Wrzesiński, nauczyciel domowy, z odniesionych zaś ran umarli: Maksymilian Broeker, Wincenty Strzyżewski, uczeń gimnazyum trzemeszeńskiego, Ludwik Kostański, kleryk, Kaźmierz Woydt młodszy, brat Waleryana i Witold Turno, który, zasłaniając z strzelcami odwrót, ugodzony kulą, nazajutrz po strasznych cierpieniach zakończył żywot.[1] Rannego dr. Władysława Niegolewskiego uniesiono z pola bitwy.

Aresztowania.

Tymczasem w samem W. Księstwie Poznańskiem po rewizyi w pałacu Działyńskich w Poznaniu, dokonanej przez policyę dnia 28 kwietnia 1863 r., podczas której pochwycono notatki Jana hr. Działyńskiego, rozpoczęły się liczne aresztowania. Działyński zdołał ujść do obozu Taczanowskiego, a po bitwie pod Ignacewem do Paryża, Raczyński do Florencyi, a Guttry do Londynu, gdzie zajął się wysyłką broni do kraju.

Callier. Parczewski. Szumlański. Taczanowski.

Po wyleczeniu się z ran udał się Edmund Callier ponownie do Królestwa i od połowy maja walczył najprzód wspólnie z Słupskim, potem jako następca Oborskiego, wreszcie jako naczelnik sił zbrojnych województwa mazowieckiego pod Grochowem, Ciświcą, Ignacewem, Kleczewem, Izbicą, Dobrzelinem, Wachowem kościelnem i Brzozowem.[2] We wszystkich okazał się śmiałym i zręcznym par-

  1. Mszy żałobnej, ktra za duszę Witolda Turny miała się odbyć w Szamotułach 20 czerwca, zakazała policya pod karą 100 talarów.
  2. Callier E. Trzy ustępy z powstania polskiego 1863—1864. Poznań 1868.