Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/92

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

78. posiedzenie Sejmu w dniu 14 marca 2019 r.

224

Projekt ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

Poseł Zbigniew Sosnowski nasze narody nigdy nie były do siebie nastawione nieprzyjaźnie czy wręcz wrogo. Wysoka Izbo! Reasumując, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów, podchodząc z powagą do sytuacji oraz kierując się racją stanu, w głosowaniu opowie się za przyjęciem sprawozdania komisji. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję bardzo, panie pośle. Pan poseł Jacek Protasiewicz, klub Nowoczesna.

Poseł Jacek Protasiewicz:

Spis treści

Dziękuję. Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Pani Minister! (Poruszenie na sali) (Wypowiedź poza mikrofonem)

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Pan poseł udziela wywiadu. Zdaje się, że połączenie jest na żywo. Proszę się nie przejmować.

Poseł Jacek Protasiewicz: Dobrze, będę starał się nie przejmować. W trakcie wczorajszej debaty, przeprowadzonej w pierwszym czytaniu, nad projektem ustawy przedłożonym przez rząd, a zaprezentowanym przez panią wiceminister Szczęch, wyraziłem w imieniu klubu Nowoczesna kilka wątpliwości związanych z tym dokumentem, trybem prac, zapewnieniem ekwiwalentnych praw dla Polaków mieszkających, pracujących i przebywających w Zjednoczonym Królestwie, ale muszę powiedzieć, że zarówno popołudniowe posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i rozmowa z urzędnikami urzędu do spraw cudzoziemców czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a zwłaszcza informacja, która została przesłana na moją prośbę przez panią minister Szczęch, w zasadzie wszystkie te wątpliwości rozwiały. Rozumiem, że mamy gwarancję w postaci dokumentu rządowego opublikowanego przez gabinet pani premier May, gwarantującego przyznanie ekwiwalentnych uprawnień obywatelom innych krajów Unii Europejskiej przebywającym w Zjednoczonym Królestwie w przypadku bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, w tym również obywatelom polskim. Rozumiem, że późny termin przedłożenia tej ustawy wiązał się z tym, iż

przez długi czas, de facto do końca roku, można było przyjmować założenie, że jeśli do brexitu dojdzie, to będzie to brexit oparty na pewnej formie umowy, a więc te prace odbywały się w trybie pilnym, nagłym, co sprawiło, że dyskutujemy na 2 tygodnie przed ewentualnym pierwotnym terminem wejścia w życie, ale to, powiedziałbym, było spowodowane okolicznościami obiektywnymi. Muszę powiedzieć, że z kolei poprawki, nad którymi wczoraj dyskutowaliśmy, zwłaszcza dotyczące ruchomego terminu wejścia w życie w zależności od sytuacji politycznej, a nie sztywnego: od konkretnego dnia, w związku z tym, co dzieje się dzisiaj w Londynie, w parlamencie brytyjskim, w Westminsterze, różne wątpliwości, które wcześniej nam się nasuwały, rozwiały. W związku z powyższym w imieniu klubu Nowoczesna chciałbym oświadczyć, że mając przekonanie o tym, że to jest – raz jeszcze powtórzę – przykry obowiązek taką ustawę przyjąć, ale obowiązek wynikający z sytuacji zawinionej nie przez Rzeczpospolitą Polską ani przez rząd, ani przez parlament, tylko przez rząd Jej Królewskiej Mości, my tę ustawę poprzemy wraz z poprawkami, które wczoraj zostały przyjęte na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednocześnie chciałbym na koniec wyrazić nadzieję, niezależnie od dyskusji, jaką tutaj toczymy, że wczorajsze głosowanie w Londynie w Westminsterze odrzucające wersję brexitu bez jakiegokolwiek porozumienia stwarza szansę na to, iż nie będziemy musieli korzystać z instrumentów, jakie ta ustawa stwarza, bo albo będzie to wyjście w oparciu o jakąś wynegocjowaną umowę, która da gwarancje Polakom takie same jak wszystkim innym obywatelom Unii Europejskiej przebywającym czasowo lub na stałe na terenie Zjednoczonego Królestwa, albo – być może, tu wyrażam życzenie i przekonanie, może kierowane nie do tej Izby, ale mam prawo to zrobić – do brexitu nie dojdzie, w jakiś sposób na wyspach dojdzie do głosu rozwiązanie polegające na tym, że ta politycznie niedobra zarówno dla Zjednoczonego Królestwa, jak i dla Unii Europejskiej perspektywa opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie zaistnieje, w związku z powyższym w ogóle problem zniknie. Dziękując za wyjaśnienia i za tę wczorajszą jakość pracy oraz rozumiejąc okoliczności związane z takim pośpiesznym procedowaniem, raz jeszcze zapowiadam, że będziemy popierać tę ustawę wraz z poprawkami, które wczoraj zostały przyjęte. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję, panie pośle. Pan poseł Sylwester Chruszcz złożył swoje wystąpienie na piśmie*).

  • ) Teksty wystąpień niewygłoszonych w załączniku.