Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/79

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

78. posiedzenie Sejmu w dniu 14 marca 2019 r.

Informacja ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku

ekspert. Dlaczego jeszcze dzisiaj próbuje pan przekonywać posłów opozycji i europejskich rozmówców, że Donald Tusk na czele Rady Europejskiej to faktycznie reprezentant Niemiec, że procedura przedłużenia jego kadencji była nielegalna? Kiedy za te sprzeczne z interesem narodowym działania przeprosi pan Polaków? I jeszcze jedno pytanie. Na stanowiskach dyrektorskich w MSZ za waszych rządów jest rotacja jak na karuzeli. Przez te 3,5 roku wymieniliście czterech dyrektorów generalnych w MSZ. Kiedy zaczniecie zatrudniać na kluczowych stanowiskach doświadczonych fachowców, a nie krewnych (Dzwonek) i znajomych związanych z Prawem i Sprawiedliwością? (Oklaski)

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję bardzo. Bardzo proszę, pan poseł Bogdan Rzońca, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Bogdan Rzońca: Bardzo dziękuję. Pani Marszałek! Panie Ministrze! Gratuluję. Tak jak powiedział pan minister Waszczykowski, jesteśmy podmiotem. To my decydujemy o tym, co robimy w Polsce. Świat zauważa działania ministra spraw zagranicznych. Po prostu gratuluję. Ale chciałem nawiązać do wypowiedzi pana posła Arkadiusza Mularczyka, który jest szefem zespołu pracującego nad uświadomieniem, udowodnieniem, jak ogromne straty poniosła Polska podczas II wojny światowej. Ja pochodzę z Jasła. To miasto zostało w 97% zniszczone na rozkaz Waltera Gentza, który popełnił samobójstwo w 1967 r., kiedy to został aresztowany. On dobrze wiedział, co zrobił z Jasłem. Po prostu spalił całe miasto. Nomen omen 13 września 1934 r. wydał rozkaz zburzenia całego Jasła, 15-tysięcznego miasta. Proszę to sobie wyobrazić. Zostały trzy budynki. Są dokumenty aleksandryjskie (Dzwonek), dokumenty zdigitalizowane w Nowym Jorku. I to byłby świetny case, gdyby minister spraw zagranicznych te dokumenty przeanalizował i powiedział Niemcom, jak w tym przypadku…

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję bardzo.

Poseł Bogdan Rzońca: … Niemcy zniszczyli Jasło. To są bardzo wymierne informacje, które można oszacować w dolarach, w milionach itd.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję bardzo, panie pośle.

Poseł Bogdan Rzońca: Pani marszałek, dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Bardzo proszę, pan poseł Marcin Duszek, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Marcin Duszek: Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to nie tylko znaczące osłabienie potencjału całej Wspólnoty, ale także ogromne wyzwanie dla licznej grupy naszych rodaków zamieszkujących w Zjednoczonym Królestwie. Chciałbym w tym kontekście zapytać o działania rządu i polskiej dyplomacji ukierunkowane na zagwarantowanie praw Polaków żyjących i pracujących w Wielkiej Brytanii. Czy zabezpieczono prawa Polskich przedsiębiorców? I drugie pytanie. Słuchając wystąpienia pana ministra, odnotowałem informację o znaczącym spadku skarg przeciwko Polsce kierowanych przez naszych obywateli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz, co dopełnia obrazu, o istotnym wzroście wykonania orzeczeń Trybunału. Są to dane szczególnie istotne w kontekście zarzutów dotyczących rzekomego zagrożenia rządów prawa w naszym kraju. Chciałbym zapytać: Czy te informacje są znane innym państwom członkowskim Unii Europejskiej w kontekście prowadzonej przez Komisję Europejską tzw. procedury przewidzianej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej? Dziękuję.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Dziękuję, panie pośle. Pan poseł Dariusz Piontkowski, Prawo i Sprawiedliwość.

Spis treści

Poseł Anna Wasilewska

211