Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/130

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

262 ków, w tym bardzo duża liczba polskich fachowców, swoje kwalifikacje zawodowe nabyło w Wielkiej Brytanii. W związku z występowaniem jej z Unii Europejskiej kwalifikacje te mogą nie być uznawane za ważne na terenie Unii Europejskiej ze względu na uznanie Wielkiej Brytanii za państwo trzecie. W Polsce nie istnieje system uznawania takich kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach trzecich. Niniejszy projekt komisji zakłada wprowadzenie systemu, który by takie kwalifikacje uznawał. Dodatkowo projekt zakłada rozszerzenie możliwości uznawania kwalifikacji zawodowych również na inne istotne państwa trzecie, takie jak Szwajcaria. W związku z powyższym jako Koło Poselskie Wolni i Solidarni dostrzegamy konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie i jesteśmy za przyjęciem przedstawionego projektu.

Spis treści

Poseł Krystian Jarubas (Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów) Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Procedowany projekt jest koniecznością w świetle widma opuszczenia Wspólnoty Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jest to ważny projekt, bo zgodnie z danymi urzędu statystycznego Zjednoczonego Królestwa pod koniec roku 2017 na terytorium Zjednoczonego Królestwa przebywało ok. 1,02 mln obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Trzeba zauważyć, że w tej licznej grupie obywateli polskich są osoby, które nabyły w Zjednoczonym Królestwie kwalifikacje zawodowe i które w następstwie bezumownego wyłączenia Zjednoczonego Królestwa z unijnego porządku prawnego po powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej nie będą mogły ubiegać się o ich uznanie na dotychczasowych, uproszczonych zasadach. Nie można naszych rodaków zostawić w takiej sytuacji bez pomocy. Projekt powinien też spełniać jeszcze jedną ważną funkcję. Powinien być swoistą zachętą do powrotu naszych obywateli. Aby to nastąpiło, nie może być tak, że kwalifikacje, które Polak nabędzie na Wyspach, będą traktowane jak nabyte poza Unią Europejską. Nie możemy Bogu ducha winnych Polaków narażać na koszty i czasochłonne postępowania nostryfikacyjne. Państwo polskie jest po to, by podać swojemu obywatelowi pomocną dłoń. W proponowanym projekcie ustawy przewiduje się, że zachowają moc wydane przed 30 marca 2019 r. decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego albo do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanej nabytych w Zjednoczonym Królestwie. Zachować mają też moc wydane przed 30 marca 2019 r. decyzje o uznaniu w Polsce kwalifikacji zawodowych obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin nabytych w którymś z krajów unijnych. W projekcie przewiduje się też, że decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy wydane przed 30 marca 2019 r., których stroną jest obywatel Zjednoczonego Króle-

stwa albo członek jego rodziny, zostaną wygaszone z dniem wejścia w życie ustawy. Zgodnie z projektem utracić mają ważność europejskie legitymacje zawodowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa oraz członkom ich rodzin. W projekcie rządowym zakłada się też m.in., że obywatele państw członkowskich, w tym Polacy, będą mogli składać najpóźniej do 31 grudnia 2021 r. wnioski o uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie. Postępowania te będą prowadzone na zasadach określonych w ustawie o uznawaniu kwalifikacji zawodowych przez okres nie dłuższy niż 42 miesiące, licząc od dnia złożenia wniosku. Wyjątkiem od powyższej regulacji będą kwalifikacje dotyczące wykonywania tzw. zawodów sektorowych, tj. lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, farmaceuty, pielęgniarki, położnej i architekta. Te najważniejsze założenia są w obecnej sytuacji koniecznością. My jako Polska powinniśmy być przygotowani na różne scenariusze związane z brexitem. Dlatego klub PSL będzie popierał proponowane rozwiązania. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej – punkt 19. porządku dziennego Poseł Sylwester Chruszcz (Koło Poselskie Wolni i Solidarni) Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przedstawiam stanowisko Koła Poselskiego Wolni Solidarni co do sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej. W związku z występowaniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej istnieje obecnie problem braku sposobu uregulowania stosunków w zakresie prowadzenia działalności przez instytucje i podmioty, które swoje siedziby mają na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i w Gibraltarze i wykonują działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z zagrożeniem zniszczenia takich działalności przez brak regulacji zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian. Wielu polskich klientów zawarło umowy z podmiotami, które w przypadku braku tej regulacji by musiały umowy zrywać. W związku z tym istnieje konieczność wprowadzenia szeregu regulacji, które pozwolą takim firmom i podmiotom dalej prowadzić działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mimo opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo, które reprezentują.