Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/121

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

78. posiedzenie Sejmu w dniu 14 marca 2019 r.

Projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

przepisów o regulacje dotyczące gatunków zwierząt nieobjętych rozporządzeniem 2016/1012, uważamy przedstawiony projekt za spójny, kompleksowy i przejrzysty. Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Stanisław Tyszka: Dziękuję bardzo. Pani poseł Iwona Krawczyk, Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

Poseł Iwona Krawczyk: Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, druk nr 3175. Ustawa ta będzie istotnym narzędziem interwencji, regulującym w sposób kompleksowy sprawy hodowli i rozrodu wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Na to narzędzie składają się rozporządzenie 2016/1012 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 8 czerwca 2016 r. wraz z aktami wykonawczymi i delegowanymi, w odniesieniu do takich gatunków zwierząt, jak bydło, świnie, kozy i koniowate, oraz krajowe regulacje dotyczące takich zwierząt gospodarskich, jak drób, zwierzęta futerkowe, pszczoły i jeleniowate, których to rozporządzenie nie dotyczy, wraz z uzupełnieniem tej listy zwierząt gospodarskich o alpaki. Ustawa jest niby czysto techniczna, porządkuje porządek prawny, tak jak powiedział pan minister. My oczywiście bardzo chcemy ją poprzeć. Chcemy poprzeć nie tylko takie rozwiązania, które to implementują czy też likwidują kolizje prawne, które miałyby miejsce, ale też takie, które gwarantują konkretne efekty oraz pełen nadzór nad publicznymi pieniędzmi i przyczynią się do rozwoju hodowli przy pełnym zaangażowaniu polskiej nauki. Wielka szkoda, że pierwsze czytanie projektu tak ważnej ustawy odbywa się bez wcześniejszej dyskusji w komisji rolnictwa. Chcielibyśmy porozmawiać na temat efektywności dotychczasowego wydatkowania środków oraz weryfikacji i ponownej wyceny zadań finansowanych przez państwo w zakresie hodowli – właśnie przy okazji prac nad tą ustawą. Szkoda, że proponowana ustawa jedynie podtrzymuje istniejący stan rzeczy i nie gwarantuje, że środki będą należały się za efekty. Nowe prawo powinno rozwiązywać problemy i stać się środkiem do rozwoju polskiej hodowli. Stąd też nasze pytania. Czy jak to jest ujęte w art. 36 ustawy, pracownicy Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt posiadają wystarczające kwalifikacje, aby

w ramach kontroli dokonywać oględzin zwierząt gospodarskich, przeprowadzać badania, pobierać próbki krwi oraz próbki materiału biologicznego? Czy rozwiązania zawarte w projekcie ustawy, które w bardzo ograniczony sposób precyzują mechanizmy kontrolne przy uznaniu Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt za instytucję kontrolującą, są wystarczające? Czy kwestie finansowe opisane w ustawie nie powinny być kontrolowane przez właściwe organy administracji skarbowej w zakresie dyscypliny finansów publicznych? Czy też wybór jednostek realizujących cele hodowlane nie powinien odbywać się w ramach jawnej, transparentnej procedury pod nadzorem ministra? I czy wszystkie naruszenia prawa należy traktować tylko jako wykroczenia, które podlegają grzywnie, z pominięciem możliwych innych przestępstw? Tak jak powiedziałam na wstępie, klub Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej widzi potrzebę poparcia tejże ustawy, ale jednocześnie oczekujemy na odpowiedzi na pytania zawarte w moim wystąpieniu. Dziękuję.

Wicemarszałek Stanisław Tyszka: Dziękuję, pani poseł. Pan poseł Jarosław Sachajko przekazał stanowisko na piśmie*). Pan poseł Mirosław Maliszewski, Polskie Stronnictwo Ludowe – Unia Europejskich Demokratów. Zapraszam.

Poseł Mirosław Maliszewski: Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wbrew frekwencji, która by wskazywała, że to projekt o małym znaczeniu dla polskich wsi, polskich rolników, polskiej gospodarki, chcę powiedzieć, że on ma duże znaczenie. Dotyczy znacznej gałęzi produkcji, jaką jest produkcja zwierzęca, zarówno jeśli chodzi o mięso takiego czy innego gatunku, jak i mleko, jaja, inne produkty, które zwierzęta wytwarzają, które są przedmiotem produkcji rolnej, obrotu, handlu, dystrybucji, które przynoszą środki finansowe tym, którzy je produkują i nimi operują na rynku. Wypadałoby, żeby ten projekt, mimo że jest tylko implementacją przepisów europejskich do prawa krajowego, nie wzbudzał kontrowersji, ale nie wzbudza większych… Jest też dobrym miejscem, dobrym przyczynkiem do dyskusji na temat stanu hodowli w Polsce. Bo analizując wszystkie rynki rolne, zwłaszcza rynek wieprzowiny, w ostatnim czasie obserwujemy bardzo niekorzystne zjawiska, które by świadczyły, że pod tym względem mamy pewne niedociągnięcia. Otóż oprócz tego, że mamy bardzo niekorzystny bilans… (Poseł Iwona Krawczyk: No właśnie.)

  • ) Teksty wystąpień niewygłoszonych w załączniku.

Spis treści

Poseł Krzysztof Szulowski

253